Din Hizmetleri Müşavirliği’nden K. Makedonyalı öğrencilere burs

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği, Kuzey Makedonyalı öğrencilere burs imkanı sağlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği geçen yıl 13 öğrenciye verilen eğitim bursunun bu yıl 18 öğrenciye verildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulunan Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan, her şeyden önce insana yatırımın, eğitime yatırımın önemli olduğunu düşündüklerini söyledi.

Müşavirlik olarak burada eğitim konusunda yapılabilecek desteği ve yardımı arkadaşlarla istişare edip düşündüklerini kaydeden Alkan, “Burada özellikle Doğu Makedonya’dan gelmiş bazı yurtlarda veya evlerde kalarak eğitimine devam eden, ailesinin maddi imkanları yeterli olmayıp maddi zorluklar yaşayan soydaşlarımız başta olmak üzere dindaşlarımızdan da, kardeşlerimizden de ihtiyaç sahibi olan öğrencilere burs vermenin, eğitim desteği vermenin daha isabetli olacağı kanaatine vardık.” şeklinde konuştu.

Söz konusu çalışmaya geçen yıl başladıklarını ifade eden Alkan, “Geçen yıl 13 öğrencimize bir yıllık süre zarfında ihtiyaç duyabileceği miktarı bir defada vermek suretiyle 13 öğrenci arkadaşımıza burs verme imkanını elde ettik. Bu yıl bize burs konusunda destek veren hayır sahibi kardeşlerimizin hamiyetli ve gayretli çalışmalarıyla bu sayıyı 18’e çıkardık. Şu anda 18 öğrenci kardeşimizi 2020 yılı itibariyle eğitim bursu vererek desteklemiş olduk.” ifadelerini kullandı.

“Daha çok kardeşimize yardım etmeyi gönlümüz arzu ediyor”

Burs çalışmasında özellikle Türkiye’de din görevlisi olan imam, hatip, vaiz, müftü ve hatta Diyanet İşleri Başkanlığında üst düzey görevler ifa eden hocalarımızın katılımıyla bir havuz oluşturduklarını ve bu havuz üzerinden gençlere yardım yapmayı planladıklarını belirten Alkan, “Bizde o havuzun içerisinde yerimizi almak suretiyle 18 öğrenci sayısına ulaşmış olduk. Bu rakam yeterli midir, elbette yeterli değildir. Daha çok kardeşimize yardım etmeyi ve daha yüksek miktarlarda eğitim bursu vermeyi gönlümüz arzu ediyor ama şimdilik imkanlarımız bu kadar. Önümüzdeki yıllarda inşallah hem bursun miktarı hem de burs verilen öğrenci sayısı artarak devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Burs konusunda destek verenlere teşekkürlerini ileten Alkan, “Arkadaşlarımıza buradan çok selam ediyoruz. Öğrenciler adına, Makedonya’da eğitim gören kardeşlerimiz adına teşekkürlerimizi ve dualarımızı gönderiyoruz. Rabbim onların hayırlarını kabul eylesin. Bizde burada bu hizmete tabiri caizse bir vesileyiz. Kardeşlerimizin özellikle iyi eğitim alması konusunda gayretlerimiz ve desteklerimiz devam edecek.” açıklamalarında bulundu.

Alkan, bursların Üsküp’te üniversite okuyan fakat Radoviş, Valandova, Ustrumca ve İştip bölgelerinden gelen öğrencilere verildiğini sözlerine ekledi.

 

Read Previous

“Gençlerin fikirlerini güzel sanatlar yoluyla sunmaktan çekinmemelerini diliyorum”

Read Next

Kosova’da mevsimsel grip 7 can aldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *