Yeni hükümette görevleri değişen Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov ve Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, dış politika hakkında basın toplantısı düzenledi.

Yeni Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, özellikle Brüksel ve AB üye ülkelerinde boşalan büyükelçilik görevlerinin doldurulması sürecinin hızlanacağını duyurdu.

Büyükelçilik yerlerini doldururken odak noktasının ülkenin siyasi önceliklerine göre olacağını kaydeden Osmani, “Önceliğimiz, Avrupa gündemi, AB ile müzakerelerin başlatılması ve pandemi sonrası bütçe olanaklarına bağlı olarak Brüksel ve üye ülkelerdeki misyon ve elçiliklerimizin güçlendirilmesidir.Bir değerlendirme yapılacak, ancak odaklanmanın öncelikler üzerinde olması konusunda ısrar edeceğim.” şeklinde konuştu.

AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov da Sofya’dan Makedonya’nın Avrupa ​​geleceğine yönelik herhangi bir abluka olmayacağını umduğunu söyledi.

Bulgaristan ile ikili ilişkilere ve Sofya’daki AB Zirvesi hakkında konuşan Dimitrov, “Bu konuyla ilgili olarak Buyar ile tamamlayıcı olacağız çünkü bir yandan komşuluk ilişkilerine, diğer yandan ülkenin Avrupalı ​​geleceğine değiniyor.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Limiti aşan silahlandırmalar olursa kaybeden Yunanistan olur

Sonraki Haber

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 25 milyon 644 bini aştı