Dimitrov ile Kotzias Selanik’te görüşecek

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, devam isim sorunu müzakereleri kapsamında Selanik’te bir araya gelecek.

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, devam isim sorunu müzakereleri kapsamında gelecek hafta Selanik’te bir araya gelecek. İkili Perşembe ve Cuma günü, Bulgar ve Arnavut meslektaşlarını da içeren dörtlü konferansa katılacakl.

İsim sorunu ile ilgili yeni müzakere turunda geçen hafta Viyana’da  gerçekleşen Dimitrov-Kotzias görüşmesinin ardından iki bakan açıklama yapmadı. BM arabulucusu Matthew Nimetz yaptığı açıklamada, her iki tarafın da sorunu çözüme kavuşturmaya kararlı olduğunu söylerken, görüşmeler hakkında ayrıntı vermedi.

Yunan basını, “zor soruların”, yani adın kullanımının kapsamının, çözüme kavuşması gerektiğini ve Atina’nın Makedon anayasasını değiştirme isteğinin olduğunu bildirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Makedonya tarafının, erga omnes üzerinde anlaşmanın gerekli olduğunu anlaması gerektiğini söylerken Makedonya tarafı ise isim sorunun AB Zirvesi’ne kadar çözüleceği beklentisi içinde.

Selanik’teki yaklaşan toplantının ardından Dimitrov ve Kotzias’ın, ondan sonraki hafta Atina yakınlarındaki Sunio bölgesinde düzenlenecek Avrupa’nın geleceğine dair konferansta yeniden bir araya gelmeleri bekleniyor.

Read Previous

Yunanistan’daki sığınmacıların Avrupa’ya açılan limanı: Patras

Read Next

İsveç’ten ‘Türk köftesi itirafı’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *