Kuzey Makedonya Avrupa Birliği (AB)’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov, ya AB’nin Balkanlar’daki güvenilirliğini geri kazanacaklarını ya da kaybedeceklerini söyledi.

AB’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov, Slovenya’nın Brdo kentinde Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne entegrasyonu hakkında konuştu.

Slovenya dönem başkanlığında bölge ülkelerinin AB üye ülkeleriyle birlikte olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Dimitrov, “Konu, KOVID-19 krizinden sonra daha dirençli bir Avrupa Birliği. Kalıcı virüs olan virüsün sınır tanımadığını, ülkelerin üyelik statüsünü veya aday statüsünü tanımadığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Coğrafya göz önüne alındığında, üye devletlerle çevrili olunduğuna dikkati çeken Dimitrov, “Elbette, muhtemelen katılım ve genişleme konusunu gündeme getireceğiz. Kriz kelimesinden bahsetmiştim, belirleyici noktanın etimolojisinden geliyor. Slovenya başkanlığında önümüzdeki haftalarda ve aylarda bu belirleyici noktaya ulaşacağımızı düşünüyorum. AB’nin Balkanlar’daki güvenilirliğini ya geri kazanacağız ya da kaybedeceğiz. Ve bence bunu başarmak için Sloven dostlarımızın beceri ve bilgeliğine gerçekten güveniyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi ‘soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa’ çıkarttı

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 19 bin 274 vatandaş aşı oldu