Diaspora sadece cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilecek

Kuzey Makedonya’da yaklaşan seçimlerde diaspora sadece cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilecek, milletvekili seçimi için yeterli başvuru yok.

Yaklaşan 2024 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri’nde yurt dışında oy kullanmak üzere toplam 2954 gurbetçimiz kaydoldu.

Devlet Seçim Komisyonu’nun internet sitesinde dün gece açıklanan verilere göre toplam başvurulardan 2610’u kabul edildi, 2’si işleme alınmadı ve 342 reddedildi.

Diplomatik-konsolosluk misyonları aracılığıyla vatandaşlarımızın sunduğu raporların Dışişleri Bakanlığı tarafından Seçim Takvimi uyarınca en geç 21 Mart tarihine kadar DSK’ya iletilmesi durumunda bu sayı değişebilir.

Ancak milletvekili seçimi için yeterli sayıda kayıtlı aday bulunmadığından oylamanın sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılacağı kesindir.

Kabul edilen başvurulara göre 24 Nisan’da cumhurbaşkanı için oylama ve 8 Mayıs’ta ikinci tur için oylamanın 24 ülkede düzenlenmesi gerekiyor. Diplomatik-konsolosluk misyonlarımızdan birinde seçim düzenlenebilmesi için en az on seçmenin kaydedilmesi gerekmektedir.

DSK sözcüsü Lyupka Guguçevska geçen hafta diasporada oy kullanmak için ne kadar kabul edilen başvuru olursa olsun, başkanlık seçimleri için oylamanın düzenleneceğini ancak parlamento seçimlerinde oylamayı organize etmek için en az 5.355 kişinin kaydolması gerektiğini açıklamıştı.

Read Previous

Yedi cumhurbaşkanı adayının tamamı adaylıklarını DSK’ya sundu

Read Next

Bulgaristan’da çiftçiler “Ukrayna yardımı” için 9 Nisan’a kadar başvurabilir