İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Kosova ziyareti kapsamında Mecliste milletvekillerine hitap etti.

Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini belirten Di Maio, Balkanlar’da sınırların yeniden tasarlanması fikrini desteklemediğini kaydetti.

Di Maio Mecliste yaptığı konuşmada, “bölgedeki sınırları yeniden tasarlamaya ve bazı ülkelerin toprak bütünlüğünü sorgulamaya yönelik milliyetçi baskıların ve gizli çağrıların yeniden canlandığını endişeyle gördük. Bu provokasyonları mutlak bir kararlılıkla reddediyoruz. Kosova’nın toprak bütünlüğünün tartışmaya açılması söz konusu olamaz. İtalya, her iki ülkeyi de diyalog konusunda desteklemektedir” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Albin Kurti de yaptığı konuşmada, İtalya’nın Kosova’nın önemli müttefiklerinden biri olduğunu belirterek, “Kosova’nın diğer ülkeler tarafından tanınması ve vize muafiyeti konusundaki sürekli çabaları için İtalya’ya teşekkür ediyoruz, bu nedenle İtalya ile gerçek bir dostluğumuz var. Tek çözüm devletimizin tanınmasıdır ve bu da Sırbistan’ın, Miloseviç’in güçlendirilmiş zihniyetinden kurtulmasıyla mümkün olur. Kosova’nın tanınması gereklidir. Yaşanan trajediler tekrarlanmaycak” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 6 FETÖ üyesi tutuklandı

Sonraki Haber

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Yunanistan’a askeri yardım yasa tasarısını onayladı