Devletin çifte standardı Hasanbeglileri hem üzdü hem de şaşırttı

Sel felaketinden 5 gün geçmesine rağmen Hasanbeg’te değişen bir şey yok. Hasanbeg ve civarındaki Kamnik yerleşim yerleri selden en çok hasar görmesine rağmen devlet söz konusu vatandaşları adeta unutmuş durumda. TİMEBALKAN haber portalına açıklamalarda bulunan köy sakinleri hem sel felaketinden hem de devletin çifte standart poltikasından dolayı üzüntilerini dile getirerek sel felaketinin yaşandığı bölgedeki son durumu kısacası şöyle izah ediyorlar: “Özel şirketler ve sivil toplum kuruluşları Hasanbeg’e, devlet ise tüm yardımları Staykovci’ye yönlendirmiş durumda.”

Haber: Hüsamettin Gina

TİMEBALKAN haber portalına açıklamalarda bulunan köy sakinleri devletin hasar görmüş köylerde çifte standart uyguladığını belirttiler. Vatandaşlar devletin tüm yardımları sadece Makedon asıllı vatandaşların yoğunlukla yaşadığı Staykovci köyüne yönlendirdiğini vurguladılar.

Haberic

Kızılhaç Kriz Merkezi, Ordu Kriz Merkezi, Polis Kriz Merkezi’nin Staykovci’de konuşlandırıldığını belirten Hasanbeg köy sakinleri bu durumdan çok şaşkın olduklarını dolayısıyla devletin çifte standart uyguladığını ve yardım etmek yerine siyasi rant peşinde olduğunu ileri sürdüler.

Dolayısıyla Hasanbeg sakinleri Türkiye’den gelecek yardımların mutlaka ve mutlaka, Hasanbeg ve Kamnik civarı ev ev dolaşarak gerçek ihtiyaç sahibi olan ailelere ulaştrımaları gerektiğini kaydediyorlar.

“İki sol çizme”

Sel felakatinin yaşandığı bölgededeki kaosu bir köy sakinin şu açıklaması çok net göstermektedir.

cizme

Hasanbegli bir sakin, ”İlk günlerde çizmelere en çok ihtiyacımız vardı. Dolayısla çizme almaya gittim. Yaşanan kaosta bana iki sol çizme verdiler. “ ifadelerini kullandı.

Hasanbeg sakinleri, “Staykovci köyünü askerler temizliyor. Aynı durum Hasanbeg ve civarında söz konusu değil.” diye ifade ediyorlar.

Vatandaşlar çok açıkça şunları ifade ettiler:

“Devlet tarafından Staykovci sakinleri için sıcak yemekler, tuzludan tatlıya, yemişine kadar herşey var. Hasanbeg’te ise sadece özel şirketler yardım yapıyorlar. Özel şirketler olmasaydı halk daha da zor durumda kalırdı.”

Koordinasyon eksikliği “Sel Felaketi STK’lar Koordinasyonu Kurulu” ile giderilecek

6 Ağustos 2016 tarihinde Makedonya’da meydana gelen, yoğun olarak Üsküp ve Kalkandelen civarını etkileyen sel felaketinde resmi rakamlara göre şu ana kadar 22 kişi öldü, 70’in üzerinde kişi yaralandı ve 1000’den fazla kişi de tahliye edildi.

Yapılan ilk tespitlere göre 500 ila 700 ev hasar gördü, 10 ila 15 bin kişi de selden etkilendi. Selden en fazla etkilenen bölgeler Üsküp’te Hasanbeg, Araçina, Straçinca, Smilkovci, Staykovci, Kalkandelen’de ise Şipkovica yerleşim yerleri oldu.

haberic

Bugün Üsküp’e ulaşan Türkiye’nin AFAD ve Kızılay ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladılar.

Sel bölgesinde yoğun şekilde devam eden bu çalışmaların üçüncü gününde Sivil Toplum Kuruluşları arasında koordinasyon eksikliği göze çarpmıştır. Gerek ihtiyaçların önceliği konusunda gerekse yardımların dağıtılması hususunda oluşan koordinasyon eksikliğini gidermek amacıyla sahada çalışma yapan bazı STK’lar bir araya gelmiştir. Yapılan istişareler sonucunda yardım faaliyetlerinin düzenli ve sistematik bir şekilde devam etmesi için “Sel Felaketi STK’lar Koordinasyonu Kurulu”nun kurulmasına karar verilmiştir.

14001900_10153619811331751_83612322_o

“Sel Felaketi STK’lar Koordinasyonu Kurulu” halihazırda devam eden yardım faaliyetlerinin düzenlenmesinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından gelecek olan bağış ve yardımların düzgün ve seri dağıtımı noktasında da destek sağlayacaktır.

Read Previous

Deplasman yasağı kaldırıldı

Read Next

Sırbistan’da hükümet güvenoyu aldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *