Devlet üniversitelerindeki Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri bir görüşme gerçekleştirdi

Kuzey Makedonya’daki devlet üniversitelerinde faaliyet gösteren Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri başkent Üsküp’te bir görüşme gerçekleştirdi.

17 Kasım 2022 tarihinde Üsküp Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Blaje Koneski Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ev sahipliğinde ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Aneta Duçevska himayelerinde, Kuzey Makedonya devlet üniversiteleri dahilinde çalışan Türk dili ve edebiyatı bölümleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Üsküp Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay Ahmed’in başkanlığında yapılan yuvarlak masa görüşmesinde, ülkedeki Türk dili ve edebiyatı bölümlerinin durumu ve genel olarak Türkolojinin güncel sorunları ele alındı.

Bölümlerin mevcut ders programları, muhtemel ortak ders programlar, ortak proje, ortak yayınlar, özellikle de Kuzey Makedonya Türkolojisinin geleceği, sorumluluğu ve yükümlülüğü kapsamlı bir şekilde tartışıldı. Bir günde istenilen sonuca ulaşılamadığı için, bu görüşmelerin devam etmesi ve bir sonraki görüşmenin başka bir üniversitede yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıya Üsküp Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Doç. Dr. Osman Emin (Fakülte Dekan Yardımcısı), Prof. Dr. Nazım İbrahim, Kıdemli Okutman Dr. Fatima Hocin, dıştan görevli Dr. Melek Nuredini ve kütüphaneci Mr. Maida Rahte, Türkiye Cumhuriyeti’nden misafir hocalar Doç. Dr. Yudum Görmüş ve Dr. Sinan Kazancı’nın yanı sıra; İştip Goçe Delçev Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü üyeleri Prof. Dr. Mariya Leontiç, Mr. İvana Koteva ve Türkiye Cumhuriyeti’nden misafir hoca Dr. Şükriye Duygu Çağma; Kalkandelen Devlet Üniversitesi Felsefe Fakültesi Doğu Dilleri Bölümü’nden ise Türk Dili ve Edebiyatı grup sorumlusu Prof. Dr. Süleyman Baki katıldı.

Read Previous

Türkiye’nin stratejik silah sistemleri kabiliyetinde yeni konseptler

Read Next

Beyoğlu’ndaki terör saldırısına ilişkin 17 şüpheliye tutuklama talebi