Devlet Seçim Komisyonu Başkanı Daştevski seçimlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DSK) Başkanı Aleksandar Daştevski, bu yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Devlet Seçim Komisyonu Başkanı Aleksandar Daştevski, bu akşam yaklaşan seçimlerin maliyetinin 17 milyon avro olacağını belirtti. Daştevski, daha fazla fon talep ettiklerini ancak bu miktarın seçimlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için yeterli olacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

TV 21’e katılan Daştevski, paranın bir kısmının medya ve özellikle seçim reklamları için partilere ayrılacağını vurguladı.

Paranın %40’ı en büyük muhalefet partisine, %45’inin iktidardaki en büyük partiye gideceğinin altını çizen Daştevski, “Kanuna göre, paranın %40’ı en büyük muhalefet partisine, %45’i iktidardaki en büyük partiye, %7’si Parlamento’da temsilcileri olan partilere ve Parlamento’da temsilcisi olmayan diğer partilere %3 ayrılır. Sonra, medya ile reklam süresi üzerine anlaşmalar yapmaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Seçimlerin, Devlet Seçim Komisyonu’nda bir üye eksik olduğu göz önüne alındığında sorunsuz bir şekilde yapılıp yapılmayacağı sorusuna, Daştevski, bunun tamamen Meclis’in yetki alanında olduğunu ancak yasaya göre Devlet Seçim Komisyonu’nun çoğunluğu olduğunda çalışabileceğini belirtti.

Altı üye varsa sorunsuz ve yasal bir şekilde çalışabilir demek olduğunu ifade eden Daştevski, “Devlet Seçim Komisyonu, dört üye ile dahi çalışabilir. Amacımız seçimleri gerçekleştirmektir. Deneyimli bir kadromuz var, birkaç üye ikinci dönemlerine girmiş durumda, bazıları üç dönemlik deneyime sahip. Ben de ikinci dönemimdeyim. Seçimlere hazırız. Eğer üye seçilirse, iyi olur, ancak seçilmezse altı üye ile çalışmak da meşru ve yasaldır.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

İçişleri Bakanı Spasovski, bakanlığın üst düzey yöneticileriyle toplantı yaptı

Read Next

İsrail, 113 gündür ablukası altındaki Gazze’ye saldırılarını sürdürüyor