Kuzey Makedonya İslam Birliği Başkanı Suleyman Recepi, devletin polis aracılığyla İslam Birliği’nin özerkliğini ihlal ettiğini açıkladı.
İslam Birliği’nin resmi facebook sayfasından paylaşılan açıklamada Recepi, Ramazan Bayramı için tüm ülkede sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle ilgili konuşlduğu bu günlerde, devletin polis aracılığıyla cami imamlarını arayarak ve bunun daha da ilerisine giderek camilere girip, Bayram namazının kılınmasını iptal etmeleri için imamlara baskı yaptığını bildirdi.
Bu tür eylemlerin, ülkenin hedeflediği demokratik ilkelerle tamamen ters olduğunu belirten İslam Birliği Başkanı Recepi, açıklamasında şu sözlere yer verdi:
“Gün içinde, müftülüklerimiz ve hocalarımızdan, Bayram namazını kılmamak için polis tarafından telefondan aranıldıklarını ve bazı durumlarda da, baskı uygulamak amacıyla polislerin camilere girdiklerine dair İslam Birliğine birçok bilgi geldi. Polis tarafından yapılan bu eylemlerle ilgili imamlarımızdan ve dini hizmetler sektöründe çalışan birçok işçiden yazılı açıklamalar elimizde bulunmaktadır. Bu eylemler tüm ülkede olmak üzere en çok Üsküp’te ve civarında kaydedildi. Polisin bu tür eylemlerine son derece öfkelenerek, diğer noktalar içeresinde dini hak ve özgürlüklere saygı duymak üzerine kurulan laik bir devletin temel ilkelerinin ihlal edildiğini belirtmek istiyoruz.”
Recepi açıklamasında ayrıca İslam Birliği’nin özerkliğine yapılan bu ihlalin aynı zamanda Birleş Milletler (BM) ve Avrupa Sözleşmesinin 9. maddesi olan “Dini Haklar ve Özgürlükler” maddesinin açık ve taviz verilemeyecek bir ihlali olduğunu vurguladı.
Açıklamanın sonunda Suleyman Recepi, İslam Birliği’nin daha önce getirdiği karara sadık kalarak, pandeminden korunmak üzere verilen tüm tavsiyelere ve önlemlere uygun bir şekilde sadece 15 dakika sürecek olan Bayram namazını kendi cemaatiyle birlikte camilerde eda edeceğini vurguladı.

Önceki Haber

Balkan ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler

Sonraki Haber

Yunanistan’da turistlere Kovid-19 testi yapılmayacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × five =