Devlet erkanından ‘’Bağımsızlık Günü’’ mesajları

Kuzey Makedonya’da bugün bağımsızlığının 32. Yıldönümü kutlanıyor.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Başbakan Dimitar Kovaçevski, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski ve bakan ile yetkililer 8 Eylül Bağımsızlık Günü vesilesiyle mesajlar paylaştı.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, yayınladığı videolu mesajda, ‘’Cumhuriyetin varoluş amacı, ayrı ayrı başaramayacağımız şeyleri, özgürlüğü, adaleti, ekonomik refahı ve bir arada yaşamayı birlikte başarmaktır. Makedon devletinin şimdiye kadarki her başarısı nasıl ortak çabaların sonucuysa, neredeyse her sistemik başarısızlık da bu prensipten sapmanın sonucudur. Bağımsızlık Günümüz kutlu olsun, Makedonya Cumhuriyeti sonsuz olsun.’’ ifadelerini kullandı.

Başbakan Dimitar Kovaçevski de bugünkü büyük ulusal bayram olan 8 Eylül onuruna bir video mesaj göndererek ülkenin tüm vatandaşlarını Cumhuriyetin Bağımsızlık Günü’nü tebrik etti.

Kovaçevski, ‘’Bugün, yani Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin bağımsızlık günü olan 8 Eylül’ü, gelişmiş bir ülkede, NATO üyesi bir ülkede ve 2030 yılına kadar Avrupa Birliği’ne üye olma potansiyeli yüksek bir ülkede memnuniyetle karşılıyoruz. 32 yıl önce bu tarihte vatandaşların büyük çoğunluğu bağımsız, bağımsız, egemen ve ilerici bir devlette yaşamak istediklerini ilan etti.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Ana muhalefet lideri Hristijan Mickoski ise paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

‘’8 Eylül Makedonya Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü kutlu olsun. Bu gün, Makedonya’nın özgürlük, devlet olma ve bağımsızlık mücadelesinin tacıdır. Bu gün, Ilinden mücadelesinden, Ulusal Kurtuluş mücadelesinden ve Makedonya tarihinin tüm destanlarından Makedonya için canlarını ortaya koyan binlerce oğul ve kızın hayallerinin gerçekleştiği gündür. Bugün onların mirasını yaşıyoruz ve bunu bizden sonraki nesillere bırakmakla yükümlüyüz çünkü Makedonya bizim evimizdir.’’

Read Previous

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, K. Makedonya’nın bağımsızlığını kutladı

Read Next

“İstanbul’da Müzik Yolculuğu” konseri Kuzey Makedonya Kültür Merkezi’nde gerçekleşti