Devlet Bakanı Furkan Çako’nun Amerika temasları

Amerika Birleşik Devletleri ziyareti kapsamında Washington’da bulunan Devlet Bakanı Furkan Çako ve DSİ Genel Müdürü Kadir Salih, ABD Dışişleri Bakanlığında görüşme gerçekleştirdi.

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Dışişleri Bakanlığının Merkez Binasında gerçekleşen görüşmeye Makedonya heyetini temsilen Devlet Bakanı Furkan Çako, DSİ Genel Müdürü Kadir Salih, Bakan Özel Kalem Müdürü Fuad Haci Eyüp ve Makedonya Washington Büyükelçiliği 1. Katipi Srcan Haci Nikolov katılırken, ABD Dışişleri Bakanlığını temsilen Avrupa Dairesi Müdürü Thomas Yazdgerdi ve Makedonya Masası Sorumlusu Carina Canaan katıldı.

Görüşmede ülkedeki son siyasi ve ekonomik gelişmeler ele alınırken, Devlet Bakanı Çako tarafından ağırlıklı olarak Makedonya Türkleri hakkında bilgi sunuldu ve özellikle Makedonya Türkleri’nin siyasi ve sosyo ekonomik durumu ile siyasi süreçlerdeki katkısı gibi konular ele alındı. Görüşme kapsamında ayrıca Makedonyadaki Türk Medya kuruluşları, Sivil Toplum Teşkilatları ve Türklerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerdeki eğitim kurumları hakkındaki işbirliği olanakları konuşuldu.

Makedonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Stratejik Ortaklık konusu kapsamında da özellikle Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumları olan NATO ve AB üyelikleri doğrultusunda reformlar gerçekleştirmeye devam edeceğini vurgulayan Devlet Bakanı Çako, bu bağlamda Makedonyalı Türklerin de yapıcı ve olumlu katkılar sunduğunu ve bundan sonra da bu yönde adım atmaya hazır olduklarını vurguladı.

Görüşmede ayrıca, Makedonya’da medya özgürlüğü, seçim listelerinin temizlenmesi gibi konular ile seçimlerin şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi için atılan ve atılması gereken adımlar ve Makedonyalı Türkler olarak bu bağlamda kaydedilen gelişmeler ele alındı.
Devlet Bakanı Furkan Çako ile beraberindeki heyet, Washington ziyaretleri kapsamında ayrıca Makedonya’nın ABD Büyükelçiliğini ve Büyükelçi Vasko Naumovski’yi ziyaret ederek, ABD’deki Makedonyalıların sayısı ile konumları hakkında bilgi aldı.

Kaynak: Devlet Bakanlığı

Read Previous

Christian Danielson siyasi parti liderleri ile bir araya gelecek

Read Next

Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek Final

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *