Depoya Dönüştürülen Cami

Biliyorum bu olay pek çoğu kişiye gülünç olarak gelebilir ama gerçek bir olaydan bahsediyor olacağım. Kötü olan bu eser pek duyulmayan, araştırılmaya muhtaç olarak görülmeyen bir mahalle köşesinde yıkılmaya muhtaç olarak bırakılmış bir şekilde durmaktaydı.

Kültür seviyemizi açıklayan önemli bir örnektir

Araştırma olarak bulunduğum Manastır şehrinde yer alan Koca Kadı Camii bir tamirci deposu olarak kullanıldığını gördüm. Daha ilginci, Manastır’da bulunan caminin Ekrem Hakkı Ayverdi’nin kitabında verdiği bilgiye göre o dönemde bir ev olarak kullanılıyormuş. Bu araştırmacının kitabını yazmadan önce bulunduğu Manastır şehrinde belki de kültür şokuyla karşılaşmasına neden olmuştur. Değişime maruz bırakılan bu yapının bilinçsizce kullanıldığını görmekteyiz. Daha kötüsü bölge yetkilileri tarafından buna müdahale edilmemesi kaldı ki Manastır gibi önemli Osmanlı’nın izlerinin bulunduğu şehirde yapının bu şekilde bilinçsizce kullanılması radikal çevrelerin ne denli etkili olduğunun bir kanıtıdır. Manastır’da Osmanlı hakimiyeti zamanından kalma çok sayıda eserlerin varlığını şehri gezmeye başladığınızda görmeniz mümkündür. Günümüze gelen önemli yapıların yanında bu şekilde kullanılan caminin varlığını gördüğünüzde hayrete düşüyorsunuz.

Caminin genel yapı strüktürüne bakıldığında Osmanlı’dan kalma bir yapı olduğunu görebilirsiniz. Yapının mahalle aralarında bulunması yapının pek bilinmemesine yol açmaktadır. Yapıyı son gördüğümde durumu çok kötüydü ve en kısa zamanda bir restorasyon görmesi gerekmekteydi.

Not: Kültürel zenginliğimizin önemli bir parçasını oluşturan yapının eski ihtişamına kavuşması dileğiyle.

Read Previous

Ensar Derneği, Türkiye’deki depremzedeler için toplamda 18 bin avro topladı

Read Next

HÖH’ün Kırcaali milletvekili adayları belli oldu