Denis Zvizdic, TBMM Başkanı Şentop ile görüştü: “En önemli öncelik NATO”

TBMM Başkanı Şentop, Türkiye’nin, Bosna Hersek’in Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğini desteklediğini yineledi.

İstanbul’da düzenlenen Küresel Parlamenter Konferansı’na katılan Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Denis Zvizdic, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi.

Küresel göç sorununun ele alındığı konferansa ilişkin açıklamada bulunan Zvizdic, dünya genelinde milyonlarca mütlecinin varlığına işaret ederek, “On yıl önce mesele Suriye’ydi, şimdi ise Ukrayna.” dedi.

Mültecilerin yasa dışı yollardan Bosna Hersek’e de ulaştığını anımsatan Zvizdic, savaş nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan insanların acılarını azaltmak için birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sentop ile görüşmelerinde ikili ilişkilerin ele alındığını kaydeden Zvizdic, Türkiye’nin Bosna Hersek’e her daim destek olduğunu anımsatarak, ekonomik kapasite ve yatırım imkanları göz önünde bulundurularak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Bosna Hersek’i Türk yatırımcılar nezdinde cazip duruma getirmek için bazı engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini hatırlatan Zvizdic, “NATO üyeliği Bosna Hersek’in en önemli önceliği, zira bu üyelikle Bosna Hersek’te uzun vadeli bir barış ve istikrar sağlanabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Zvizdic, Bosna Hersek-Türkiye-Sırbistan ve Bosna Hersek-Türkiye- Hırvatistan üçlü zirvelerinin ülkeler arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde etkili olacağını söyledi.

Şentop ise Türkiye’nin Bosna Hersek’in gerçek dostu olduğunu belirterek, ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini hatırlattı.

TBMM Başkanı Şentop, Türkiye’nin, Bosna Hersek’in Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğini desteklediğini yineledi.

Balkan News 

Read Previous

Arnavutluk, Sırbistan ve Kuzey Makedonya, AB Zirvesini boykot edebilir

Read Next

Borell, sağlanan enerji anlaşması nedeniyle Kurti ve Vuçiç’i kutladı