Yunanistan diplomasi şefi Nikos Dendias, Yunan Hükümeti’nin tüm Batı Balkanlar’ın Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birbirine bağlanması arzusunu vurguladı.

Dendias, Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla-Shwarz ile yaptığı görüşmenin ardından Atina’da düzenlediği  ortak basın toplantısında, geçen yıl Haziran ayında Priştine’ye yaptığı ziyaretin ardından Gërvalla’yı Atina’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias,  geçen yıl gerçekleşen  düzenli temasların Mitsotakis Hükümeti’nin Atina ve Priştine arasındaki ilişkileri güçlendirme arzusunu gösterdiğini belirtti.

Enerji işbirliğini de görüştüklerini kaydeden Dendias,  Yunanistan’ın arzusunun,  TAP (Trans-Adriyatik Boru Hattı) gaz enterkonektörleri aracılığıyla Batı Balkanlar’ın birbirine bağlanması olduğuna dikkat çekti.

Dendias, “Başbakan Miçotakis, linyit kömürünün kullanımdan  kaldırılmasının hükümet için acil bir öncelik olduğunu ve hedefimizin 2028’de tamamlanmasının beklendiğini açıkça belirtti. Bu bağlamda, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasına yardımcı olma konusundaki uzmanlığımızı tartışmaktan memnuniyet duyarız.” dedi.

Kosovaport

Önceki Haber

Macron: “AB, Batı Balkanlar’a üyelik için samimi fırsatlar sunmalı”

Sonraki Haber

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 3 FETÖ üyesi yakalandı