DEİK organizasyonunda “Makedonya’da İş ve Yatırım Fırsatları” konuşuldu

DEİK Türkiye Makedonya İş Konseyi organizasyonunda  “Makedonya’da İş ve Yatırım Fırsatları” MC Ankara Büyükelçisi Zvonko Muçunski katılımlarıyla  gerçekleşen toplantıda görüşüldü. 

Büyükelçi Muçunski konuşmasında Türkiye ile Makedonya’nın kökleri geçmişe uzanan kuvvetli bağlar ve dostluk duygularıyla birbirine bağlı olduğunu vurgulayarak Makedonya’da iş yapan Türk iş insanlarının karşılaştıkları her türlü sorunun çözümü için hazır olduklarını dile getirdi.

Büyükelçi Mucunski konuşmasında Türkiye’nin Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesini güçlü bir şekilde desteklediğini, Makedonya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığından bu yana Türkiye’nin Makedonya için dost ve destekçi bir ülke olduğunu vurguladı.

Ülkesindeki serbest ticaret bölgelerinin birçok olanağı barındırdığını, Makedonya piyasasının Türk iş insanları için Avrupa’ya açılan kapı olarak görülmesini istediğini belirtti.

DEIK Türkiye İş Konseyi Başkanı Dr. Bilal Kara, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 475 milyon dolar seviyesinde olduğunu, ancak  Türk iş dünyası olarak bu rakamın bir milyar dolar seviyelerine çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. Özellikle tarım, inşaat ve enerji alanında yatırımcılar için önemli fırsatların bulunduğunu, Makedonya’ya Türk yatırımlarının son 10 yılda hızla arttığına dikkati çekti. Bu ülkede bankacılık, eğitim, sağlık, inşaat, tarım, tekstil, perakende ticaret ve turizm gibi çok farklı sektörlerde Türkiye sermayeli yaklaşık 100 firmanın 1,2 milyar avroluk yatırımının bulunduğunu bildirdi.

Çok sayıda Türk girişimcinin, Makedonya’da enerji üretim ve dağıtımı, tarım, hayvancılık, otelcilik, hastane gibi farklı sektörlere yönelik yatırımlar için ön araştırma ve fizibilite çalışmaları yaptığını vurgulayarak, “Her iki ülkenin potansiyeline bakınca, esasen daha yapacak çok iş var. Makedonya Balkanların kalbinde yer almakta ve dahil olduğu serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde 650 milyon nüfuslu bir pazara hitap etmektedir. Dolayısıyla Makedonya’yı tek başına değil, çevresindeki bölgenin potansiyeli ile birlikte ele alıyoruz.”  değerlendirmesinde bulundu.

Toplantı sonunda Büyükelçi Muçunski’ye hediye takdim edildi ve  hatıra fotoğafı çekildi.

Read Previous

Türkiye, Avrupa hava trafiğine en fazla katkı sağlayan ülke

Read Next

AB Parlamentosu’ndan Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e kabul edilmesi çağrısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *