Dedeağaç-Burgaz arası petrol boru hattı inşa etme imkanları araştırılacak

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün Atina’da Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Dedeağaç ile Burgaz arasında bir petrol boru hattının inşası, Karadeniz bölgesinin yanı sıra Balkanlar’ın en büyük rafinerisi için gerçek çeşitlilik ve alternatif petrol arzı sağlayacaktır” dedi.

Radev ile Miçotakis, yaptıkları görüşmenin ardından Dedeağaç-Burgaz hattında bir petrol boru hattı inşa etme imkanlarının araştırılmasının yanı sıra gaz arzının garanti altına alınması ve doğal gaz depolama konularında ikili iş birliği mutabakatı muhtıralarının imzalanması için düzenlenen törene katıldılar.

Cumhurbaşkanı Radev başkanlığındaki Bulgaristan heyetinde Ekonomi Politikalarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Alexiev ile Enerji Bakanı Rosen Hristov yer alıyor.

Radev, “İmzalanan enerji anlaşmaları, Bulgaristan ile Yunanistan arasında ortak çıkarlar, karşılıklı güven ve ortak Avrupa değerlerine dayalı stratejik ortaklığın derinleştirilmesinde bir başka adımdır” diye belirtti.

Ortak görüş, Bulgaristan ve Yunanistan’da en üst düzeydeki siyasi iradenin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş sonucunda ciddi şekilde bozulan enerji kaynaklarının güvenliği ile ilgili sorunlara dayanışma ruhu içinde ortak pratik çözümler arayışında bir faktör olduğu yönündeydi.

Yunanistan sıvılaştırılmış gaz terminallerine erişim sağlanması ve doğal gazın Çiren’deki gaz depolama tesisinde depolanması konusu da aynı şekilde Bulgaristan ve Yunanistan ekonomilerinin gelişmesi için son derece gereklidir.

Radev ile Miçotakis, “Bugün imzalanan belgeler tüm Avrupa için büyük önem taşıyor ve iyi komşuluk ilkeleri ve Avrupa değerleri ile birleşen Avrupa Birliği’ne üye iki ülkenin birlikte neler başarabileceğini gösteriyor” diye vurguladılar. İkili, yakın çevrede derinleşen bir askeri çatışma koşullarında kuzey-güney ekseni boyunca güvenilir tedarik zincirlerinin inşası için Bulgaristan ile Yunanistan arasında güvenilir ekonomik, ulaşım ve enerji bağlantısının sağlanmasının önemine de dikkat çekti.

Radev, Başbakan Miçotakis’in son yıllarda Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki vizyoner yapısına ve Nisan 2022’de Rusya’nın doğal gaz arzını askıya almasının ardından Yunanistan’ın gösterdiği dayanışma ve destek için minnettarlığını dile getirdi.

Ortak görüş, Bulgaristan ve Yunanistan’ın tüm Güneydoğu Avrupa bölgesinde güvenlik, istikrar ve iyi komşuluğun tesis edilmesinde bir örnek olduğu ve kilit bir role sahip olduğu ve bugün imzalanan anlaşmaların Güneydoğu Avrupa’nın enerji haritasını değiştirdiği yönündeydi.

Kircaalihaber

Read Previous

Bugün Miraç Kandili

Read Next

Boşnak ve Sırp arama kurtarma ekipleri İstanbul Havalimanı’ndan ülkelerine uğurlandı