Debre ve Merkez Jupa’da son günlerde yeni vakaların rastlanmamadığını gözönünde bulundurulduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Venko Fİlipçe, burada yaşayan vatandaşlara COVID-19’a karşı bağışıklık taraması yapılacağını bildirdi.

Bununla ilgili Sağlık Bakanı Fİlipçe “Bağış olarak 20.000 test geldi ve Debre’de yeni vakalara rastlanmadığını ve bütün hastaların iyileştiğini gözönünde bulundurarak, bütün hastalarımızın negatif olmadıklarını bakmak üzere ikinci testlerin sonuçlarını bekliyoruz. Olağanüstü halden önce hareket kısıtlaması uyguladığımız bölgelerin toplam nüfusunun 20%-30%’luk bir bölümüne tarama yapıp oradaki vatandaşların bağışıklığını değerlendirmek istiyoruz. Bu çok güzel bir örnek olacak, çünkü aynı sırada bütün ülke seviyesinde zamana ve epidemiye uygun bir şekilde tarama yapmayı bekleyebiliriz.” bilgilerini paylaştı.

14 Mart tarihinden beri karantinaya alınan Debre ve Merkez Jupa belediyelerinde son 10 günde yeni vakalara rastlanmadığı nedeniyle bugünden sıkı önlemler kaldırıldı. Bu günden tüm devlete uygulanan önlemler Debre ve Merkez Jupa belediyelerine de uygulanacak.

Kriz Yönetimö Merkezine göre şimdiye kadar 49 vakaya rastlanan Debre ve Merkez Jupa’da 6 kişi, 8 kişiden test sonuçları bekleniyor, 29 kişi ev tedavisinde ve 4 kişi hayatını kaybetti.

Bakan Filipçe bugün yaptığı açıklamada ayrıca Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi (MANU) ve Adli Tıp Enstitüsü olmak üzere iki laboratuvarın daha COVID-19 testi yapabileceğini belirterek test kapasitesinin 50-100 test arasında artacağını bildirdi.

Önceki Haber

Kardelen Dergisi’nin Nisan sayısı çıktı

Sonraki Haber

Kültür Bakanı İsmaili, Büyükelçi Sekizök ile görüştü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 + 6 =