Davutoğlu’ndan Almanca Başsağlığı

Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu açıklamasında, Türkiye-Almanya Hükümetlerarası İstişare Toplantısı’nın Türkiye-AB ilişkileri yeni bir ivme kazandıracağı belirtilirken, iki ülkenin el ele vererek teröre karşı duracağını söyledi.

Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. Açıklamanın girişini Almanca yapan Davutoğlu Sultanahmette yaşanan terör saldırısına değinerek, saldırıda hayatını kaybeden Almanlar için başsağlığı diledi.

Davutoğlu, Almanca yaptığı açıklamasında “Onlar sizin vatandaşlarınız bizimse misafirlerimizdi. Şimdi ise ebedi dostumuz oldular, ailelerine ve tüm Alman toplumuna yeniden başsağlığı diliyorum” dedi.

Merkel, Göçmen krizinin ikilinin yaptığı görüşmenin en önemli gündem maddesi olduğunu ifade etti. Çok sayıda ölümün yaşandığını belirten Merkel, sığınmacıları dağılımı konusunda eşitlik gözetilmesinin gerektiğini söyledi.

Davutoğlu ise açıklamada, Terör ile tek başına savaşılamayacağını belirtirken, terör saldırılarının sorumluları mutlaka yakalanacak. DAEŞ insanlığa yönelik bir tehdittir. Türkiye ve Almanya DAEŞ terörüne karşı birlikte hareket etmeye hazırdır. Almanya’ya verdiği destek için teşekkür ediyoruz” dedi.

Davutoğluö ayrıca, “Bugün çok önemli adım attık. Yeni bir döneme girdik. Hükümetler Arası İstişareler seviyesinde bir toplantı düzenledik. Gençlik köprüleri toplantıları var. İki ülke el ele vererek yürüyecek.Dünya ekonomisi sarsılırken, Alman ve Türk ekonomisi hem kendi hem de çevre ekonomilere katkı sağlıyor. Daha iyi adımlar için ortak çalışmaya hazırdır. 3 milyonu aşkın Türk Almanya’da. 5 milyon Alman her yıl Türkiye’yi ziyaret ediyor. Terör saldırıları ne kadar tehdit ederse etsin hep birlikte teröre karşı durarak birlikte dostluk içerisinde yaşıyorlar
29 kasımda düzenlenen zirve ile başlayan ilerleme ile Türkiye Avrupa Birliğinde ivme kazanacak. İki ülke terör karşı duracağız” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

Zaev, Ostreni ile Biraraya Geldi, Muhalefet Faaliyetlerini Arttırıyor

Read Next

“Profesorski Plenum” Cevap Veremedi

One Comment

  • Hello ! I am the one who writes posts on these topics majorsite I would like to write an article based on your article. When can I ask for a review?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *