Davutoğlu: Yaklaşılan bir isim örgütü işaret ediyor

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’nden katıldığı NTV canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Ankara’da meydana gelen terör saldırısıyla ilgili yeni bilgilere yönelik soru üzerine, birçok ilde cenaze hazırlıkları olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Bu hazırlıklar vesilesiyle de bütün ailelere, yakınlara taziyelerimi iletmek istiyorum” diye konuştu.

Davutoğlu, “Türkiye’ye dönük bir saldırıdır, çünkü Türkiye etrafındaki bütün bu ateş çemberi içinde istikrarını, itibarını koruyan bir ülke” değerlendirmesinde bulunarak, “Türkiye itibarını koruyan, yükselen bir ülke imajını sürdürüyor. Önümüzdeki ay G20’ye dönem başkanlığı yapacağız. Böyle bir kritik coğrafyada Türkiye’nin bu yükselen itibarı bazıları için tehdit unsuru gibi görülmüş olabilir, görüldüğü yerleri de biz biliyoruz” ifadesini kullandı.

Bu saldırının Türkiye’yi Suriye yapmayacağını ifade eden Davutoğlu, bu saldırının aynen 11 Eylül’de New York’ta olduğu gibi ya da daha sonra Londra’da, Madrid’de, Paris’te olduğu gibi gelişmiş bir ülkeye, demokratik bir ülkeye yapılan bir saldırı mahiyetinde olduğunu söyledi.

Davutoğlu, Türkiye’de demokrasiyi daha da kökleştirecek bir seçimin arifesinde bu saldırının yapılmasının seçim sonuçlarını etkileme çabası kadar Türkiye’de seçime bir şekilde gölge düşürme çabasının da sonucu olduğunu belirtti.

Davutoğlu, bir gazetecinin “Ankara’da yaşanan bombalama olayına baktığımızda daha öncesinde Diyarbakır’da yaşanmış patlama var. Sonrasında Suruç’ta benzer bir düzenek hatta bazı yorumcular, ‘ikiz saldırılar’ diyorlar. Sonrasında Ankara’da yaşanan saldırı” şeklindeki sözleri üzerine, “Şimdi bunu bazı hususları daha soruşturma sürdüğü için kayıtlı olarak söylüyorum, detaya girmeden söylüyorum, bazı genel istihbaratlar var, bu istihbaratlarla ilgili özellikle DEAŞ’ın PKK’nın Kuzey Irak’ta bazı timleri, ‘ölümsüzler’ adı verdikleri timleri hazırladıklarını, DHKP/C’nin Kandil’de eğitilen birtakım militanları olduğunu biliyoruz. Birçok istihbarat elimizde, noktasal olarak bu istihbaratların, yani bu tür tehditlerin nerelerde olacağı ve nerede gündeme geleceği konusunda” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, “Miting meydanı, Sıhhiye. Sıhhiye’nin etrafından tedbir alınıyor fakat Sıhhiye’ye gelecek gruplar ayrıca Gar’ın önünde toplanıyor. Orada 7-8 bin kişi toplandı, orada da bir miting alanı tedbiri alınması gerekiyor. Ya orayı miting alanı ilan etmek lazım, parçası olarak görmek lazım ya da grupların orada da toplanmaması lazım” dedi.

“DEAŞ’ı birinci öncelik olarak aldık”

“Şimdi buradaki saldırıda da bu üç örgütte bizim için anında potansiyel bir suç odağı olarak görülüyor ve en büyük, ilk andan itibaren olayın oluş yöntemi ve baktığımızda genel trendine DEAŞ’ı birinci öncelik olarak aldık ve araştırılıyor” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Ama bir taraftan da bir dönemdir dediğim gibi kendilerine ‘ölümsüzler’ adı verilen birtakım timlerin PKK tarafından böyle eylemleri yapmak üzere Türkiye’ye gönderildiğini, bunların bazılarının takip edildiğini biliyoruz. Bunlar bizim elimizdeki bilgilerle mahfuz. DHKP/C’nin daha önce yaptığı çok eylem var. Şu ana kadar yürütülen soruşturmanın detayını veremem. Gelen istihbaratlar var.”

‘Bir isme çok yaklaşıldı’

Davutoğlu, Ankara’daki terör saldırısına ilişkin, “İki canlı bombanın, nasıl o meydana gelmiş, bombayı nasıl taşımış olabilecekleriyle ilgili bir tespite ulaşıldı. Bir isme çok yaklaşıldı. Yaklaşılan isim bir örgütü işaret ediyor” dedi.

“İzlediklerinizde ‘önlem alınabilirdi’ duygusu var mı?” diye sorulan Başbakan Davutoğlu, “İlk anda sorduğum, söylediğim şey, bundan sonra rutin güvenlik tedbiri olmayacak. Çünkü rutin olduğu, şu şekilde davranıldığı bilindiğinde terörist ona göre ayarlanıyor” dedi.

Kaynak: AA

Read Previous

Seçim Paketi İle İlgili Mutabakat Henüz Sağlanamadı

Read Next

Son 24 Saat’te2000 Mülteciye İzin Belgesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *