Davutoğlu ‘master planı’ açıkladı

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ‘master planı’ Mardin’de açıkladı. Terörle mücadele için 10 ayaklı plandan bahseden Davutoğlu, “Birincisi psikolojik unsur. Bu dönemde, geçmişte olduğu gibi millet vicdanı ve hikmetiyle devlet aklını birleştireceğiz” dedi. Kamu düzeninin önemine de dikkat çken Başbakan, “Kim tehdit oluşturursa engellenecek” diye konuştu.

Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Eylem Planı’ndaki 303 madde, 20’şer maddeden oluşan 5 başlık altında toplanarak son şekli olan ‘master planı’ Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin’de açıkladı.

Davutoğlu’nun Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen konferanstaki konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
Mardin insanlık tarihinin hülasası bir şehirdir. Görünüşte küçüktür ama her sokağını keşfettiğinizde tüm insanlığı kuşatır. Derinliğinde bütün bir insanlık birikimini kuşatmış olarak sizi keşfeder.

Bakanlar Kurulu toplantısını besmele ile açtığımda hep hamd ederim. Sol tarafımda bir Kürt çocuğu Mehmet Şimşek oturur. Diğer tarafımda Numan Kurtulmuş. Diğer tarafta Balkanlardan gelen Mehmet Müezzinoğlu. Bu topraklarda Anadolu, Kafkas, Balkan çocukları birleşti.

“Her tehdide karşı dimdik durduk”

400 yıl biz her tehdite karşı dimdik, durduk. Haçlılardan sonra sömürgeci güç devreye girdi. Mardin, İstanbul’un birleştirici gücü onların sömürgeci anlayışına karşı dimdik ayakta durdu. Bu yıl Kut’ül Ammare’nin 100. yılı, bu savaş son büyük zafer kazanıldı. Orduda Araplar, Kürtler, Sünniler hep birlikte savaştılar. Ortadoğu’nun sömürgecilere karşı verdiği son bütüncül savaştı. En zor zamanımızda dahi eğer biz Mezopotamya’nın halkları omuz omuza verirsek yedi düveli yeneceğimizi Kut’ül Ammare’de gösterdik.

Türkiye Cumhuriyeti sıradan bir ulus devlet değildir. Bütün bu birleştirici gücün, Müslümanların yaptığı dualar üzerine yükseldi. Şehit olanlar bir şehrin bir sömürgecilik anlayışını yıktığı zemin üzerine kuruldu. Tek parti ideolojisi ile birleştirici köklere savaş açan İslam medeniyetinin köklerine karşı tek parti ideolojisi bunlara savaş açarak irfanımıza hikmetimize savaş açtı. Devleti yaşatanın sadece fili güç olduğunu düşünerek Dersim, 12 Eylül ve 28 Şubat’ı bu ülkeye yaşattılar.

2001 Türkiye’sini hatırlayın. Yasakların, yolsuzlukların, baskıların olduğu Türkiye’yi. Bu toprakları şenlendirmeye çalıştık. Birçok üniversitemizde Kürtçe enstitüleri kuruldu. Türkçe ve Kürtçe güzel şeyler söyleniyorsa, aralarında bir fark yoktur. Biz dilleri aziz kılmaya geldik.

“Biz çözüm iradesine bağlıydık”

Biz kimseyle pazarlık yapmadan büyük demokratik açılımlar yaptık. Süleymaniye’de konuşmama Kürtçe başlayıp bir müddet Kürtçe konuştuğumda oradakilerin nasıl heyecanlandığını gördüm. Biz herkesle anlaşır herkesle konuşuruz.

Kim ne istiyorsa özgürce ifade etsin ama eller tetiğe gitmesin çocuklar dağa gitmesin dedik. Biz ortak tarihin çocuklarıyız gelin hep birlikte bunu inşa edelim. Büyük bir umut doğmuştu silahlar terkedilecek. Silahlar bırakılacaktı her şeyin konuşulduğu bir dönem başlayacaktı. Birileri şunu fark etti eğer birleştirici güç hakim olursa bunları durduramayız. O zaman harekete geçtiler.

Niyet farklı son şans verdik 7 Haziran seçimlerine giderken Mecliste bunlar aşılır mı diye düşündük? Silahlı ayaklanma çağrısı yaptılar. Bütün partilerle birlikte HDP merkezini ziyaret ettiğimde Kandil’den silahlanma ve ayaklanma çağrıları geldi. Biz çözüm iradesine bağlıydık ama daha çok bağlı olduğumuz şey milletin birliği ve beraberliğiydi.

“2016 birlik ve beraberliğimizin başlangıcı olsun”

Şimdi 23 Temmuz’dan bu yana ciddi bir sınavdan geçiyoruz. Sykes-Picot ile bu tarihin bölünmeye çalıştığı yüzyıldayız. Bütün halklara seslenmek istiyorum: 2016 birlik ve beraberliğimizin başlangıcı olsun. Kararlı bir şekilde mücadeleye başladık zannettiler ki seçime giderken avantaj kazanmak için, asla! O günden bugüne verdiğimiz talimat açıktı kim vatandaşımızı tehdit ederse ona karşı kararlılığınızı göstereceksiniz? Bu süre içerisinde Kandil’de depolanan mühimmat depoları ve şehirlerdeki yapılanmaları tasfiye ettik. Haraç toplanan iş adamları, Kobani olayları bahane edilerek insanların katledilmesi devletin varlığı milletin birliği sıvan altındayken biz Ankara’da bundan azade olamayız. Büyük bir mücadele başlattık.

Buraya teşekkür için geldim terör örgütü vatandaşlarımızı provoke etmeye çalışırken vatandaşlarımız onların hiçbir çağrısına kulak asmadı. Bütün vatandaşlarımı kalpten kucaklıyor hepsine teşekkür ederim.

10 ayaklı, 10 temel esasa dayanan eylem planının ana unsurların açıklıyorum. Birincisi psikolojik unsur. Bu dönemde, geçmişte olduğu gibi millet vicdanı ve hikmetiyle devlet aklını birleştireceğiz. Millet ve devlet arasındaki farklar tümüyle ortadan kalkacak, parçalayıcı ulusçuluk anlayışı yerine birleştirici, bütünleştirici millet anlayışı ve insan odaklı devlet anlayışını yerleştireceğiz.

“Teröristle halk ayrılacak”

Kamu düzenini kim tehdit ederse, ister DAEŞ örneği gibi, ister PKK gibi, ister DHKP-C olsun terör yapmak isteyen kim olursa olsun durdurulacak ve engellenecek. Kamu hepimiziz. Sıradan bir devlet gücünden bahsetmiyorum. Hepimizin onurunu, yaşamını temel alan düzeni söylüyorum. Bunların özyönetim dediği gibi feodal düzenleri değil. Bunların istediği feodal düzen. Suriye’den ilk kaçan KDP yanlısı Kürtlerdi. Herkesin eşit hakka sahip olduğu kamu düzeni. Burada kesinlikle teröristle, halk ayrılacak.
ASDEP’i bölgeden başlatıyoruz her aileye destek olacağız. Yerinden çıkanlara her ay düzenli kira yardımı yapılacak. Öğrencilerimizin en iyi şartlarda eğitimi yapılacak. Hepsinin tek tek itina ile eğitimleri verilecek. Okul ve hastaneleri imar edeceğiz. Bugün Cizre’de yaralıların olduğu söylenen yerlere ambülanslar gönderildi hala yaralı çıkarılmadı. Ama hastanelere roketler atıldı.

“Kardeşlik kampları kurulacak”

Bakanlar Kurulu olarak tam bir sosyal seferberlik ilan ediyoruz. Bütün yaralar sarılacak. Allah’ın izniyle bu milletin, ola ki yerinden göç etmek durumunda kalmış her bir ferdinin yarasını sarar, gözyaşlarını dindirir, bağrımıza basar, geleceğe onları en iyi şekilde hazırlarız. Terörden etkilenen öğrencilerimize Kredi Yurtlar Kurumlarında ücretsiz barınma imkânı taşıyacak. Kardeşlik kampları kurulacak.

13 yıl içinde ayağa kaldırdığımız bölge ekonomisini daha da güçlendireceğiz. Bütün vatandaşlarımızın ekonomik kayıpları giderilecek. Bunlar yangın çıkardı biz burada gülistan inşa edeceğiz. Dinlediğim bana iletilen her talep mutlaka yerine getirilecektir. Pirim borçları ertelenecek, esnaf ve sanatkârların kredi ödemeleri ertelenecek. Faizsiz kredi sağlanacak. İstihdam artışını sağlayacak şekilde yeni bir hamle başlatacağız.
Mevcut büyükşehir yasa suistimal edildi, buna izin vermeyeceğiz. Yeni yasal ve idari düzenleme yapılacak.
Ortadoğu ve Kafkaslar’da birleştirici ruh oluşturmak için kapsamlı bir hareket başlatacağız.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

Metropol Çobanı’nın Mutluluğu

Read Next

John Kerry 14 Şubat’ta Tiran’a Gidiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *