Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DSK) Başkanı Aleksandar Daştevski, ülkede dün düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turu sonrası açıklamalarda bulundu.

DSK Başkanı Alekssandar Daştevski, dünkü seçim gününün her seçmenin iradesinin özgürce ifade edildiği demokratik ve adil bir ortamda barışçıl bir şekilde geçtiğine inandığını söyledi.

Vatandaşlara dün gösterdikleri yüksek demokratik bilinçlerinden dolayı teşekkür eden Daştevski, “Aynı zamanda tüm seçim organlarına, profesyonel çalışma ve Seçim Kanunu’na uyulması, mesleki ilişkiler ve seçimlerle ilgili haber yapılan medya mensuplarına, seçimlere katılan ve adayların adil rekabet için bir alan yaratılması için yerli ve yabancı gözlemcilere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Söz konusu seçimlerin öncekilerden farklı olduğunu çünkü parmak izi okuyucu teknolojisinin kullanıldığını ifade eden Daştevski, “DSK ve tüm paydaşlar büyük bir zorlukla karşı karşıya kaldı. Biyometrik teknolojiyi tanıtmak için bu yasal zorunluluk ilk kez büyük bir ayrıcalıktı, aynı zamanda büyük bir sorumluluktu. Seçim sürecinde biyometrik sistemlerin kullanılması, demokratik, adil ve şeffaf seçimler için gerekli olan ‘bir seçmen bir oy’ ilkesinin uygulanmasıyla ilgili zorlukların üstesinden gelmeyi mümkün kılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

İstifa eden hükümet, yenisi seçilene kadar görevde kalır

Sonraki Haber

Son 24 saatte 153 yeni vaka, 11 ölü