DAEŞ Zulmü 70 bin Kişiyi Evinden Etti

Terör örgütü DAEŞ Halep’in kuzeyinde muhalif bölgelerde saldırılarını şiddetlendirmesi üzerine binlerce sivil daha güvenli bölgelere göç etti.

Terör örgütü DAEŞ’in son birkaç ayda Halep’in kuzeyinde muhaliflerin denetimindeki bölgelere saldırılarını arttırması nedeniyle yaklaşık 70 bin kişinin evlerini terk ederek güvenli gördükleri Türkiye sınırına yakın bölgelere göç ettiği bildirildi.

Şam Cephesi basın sorumlusu Yasir Ebu Ammar, yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ’in Halep’in kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde yer alan Mari ve Tel Rıfat ilçeleriyle Soran nahiyesi çevresi, Tlalyan ve Um Hoş ile Um Kura köylerine bomba yüklü araçlarla ve intihar eylemcileriyle gerçekleştirdiği saldırıları artırması üzerine can güvenliğinden endişe eden bölge halkının, “güvenli” diye nitelendirilen kuzeydeki bölgelere göç etmeye başladığını söyledi.

Ammar, şiddetli saldırılar nedeniyle muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden, göç edenlerin sayısının 70 bini bulduğunu ifade etti.

Bölgeyi terk edenlerin Halep’in kuzeyindeki Azez ilçesi ve yakınlarında kurulan çadırlara yerleştirildiği, bazı ailelerin de Türkiye sınırına yakın bölgelere geldiği öğrenildi.

Terör örgütünün bombaladığı Mari’deki evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgede çadır kuran Ebu Fadıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAEŞ’in Mari ilçesine bombalı araç ve intihar eylemcileriyle saldırması üzerine daha güvenli Türkiye sınırındaki bölgeye geldiklerini söyledi.

“Olan sivil halka oluyor”

Yardım kuruluşlarından istedikleri çadırlarda 13-14 kişi kaldıklarını ifade eden Fadıl, şöyle devam etti:

“Şimdilik buradayız ve durumumuzun ne olacağını bilmiyorum. Her gün yeni bir saldırıyla uyanıyoruz. Esed ile DAEŞ ittifak içerisindeler. Bir gün Esed, ertesi gün DAEŞ, sivil halka saldırıyor. Saldırlarda genellikle masum halk yaşamını yitiriyor. Olan yine sivil halka oluyor.”

“DAEŞ ve Esed el ele vermiş sivil halkı yurdundan etmeye çalışıyor”

Dört çocuk babası Ebu İsa da rejimin Halep’in Sifeyra bölgesine saldırısından kaçarak Tel Rıfat ilçesine yerleştiğini belirterek, muhaliflerle DAEŞ arasındaki çatışmalar nedeniyle kendilerini güvende hissetmedikleri için Azez yakınlarındaki Türkiye sınırına yakın bölgeye geldiğini kaydetti.

İsa, iç çatışmalar nedeniyle şimdiye kadar 4 kez yer değiştirdiğini hatırlatarak, “Ne evimiz kaldı ne de anılarımız. Yarının ne getireceğini bilmiyoruz. Adeta DAEŞ ve Esed el ele vermiş sivil halkı yerinden yurdundan etmeye çalışıyor. Bizim gibi binlerce kişi evini, işini, gücünü ve mazisini geride bırakıp göç etmek zorunda kaldı. Artık huzur istiyoruz. Allah bizlere bunları yaşatanlara huzur vermesin” diye konuştu.

 

Kaynak: AA

Read Previous

‘Artık Erkek de Muktedir Değil’

Read Next

“Yükseköğretim ve Olgunluk Sınavı Kanunları Ertelendi”

One Comment

  • I am very impressed with your writing baccaratsite I couldn’t think of this, but it’s amazing! I wrote several posts similar to this one, but please come and see!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *