Daçiç: Türkiye ile kardeş ve dost ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Ivica Daçiç ile görüştü.

Sırbistan Meclis Başkanı Ivica Daçiç de Türkiye’nin, Balkanlar’da “istikrar sağlayan” rolünü almasının çok önemli olduğunu söyledi.

İki ülke vatandaşlarının pasaportsuz seyahat edebilmelerine yönelik inisiyatifin önemine işaret eden Daçiç, böylesi adımların, ülkeler arasındaki ilişkileri daha da ileriye götüreceğini belirtti.

Sırbistan ile Türkiye’nin son yıllarda ilişkilerinin geliştirilmesinde alınan mesafenin önemini de vurgulayan Daçiç, “Türkiye’nin bu bölgedeki istikrar sağlayıcı rolü çok önemli. Bu yüzden Türkiye ile kardeş ve dost ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Ortak çıkarlarımızı aramak istiyoruz. Bunun da bölgede yaşayan Boşnaklar, Müslümanlar ile de ortak çıkarlar arayışında bir nevi bağlantı noktası olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgiye göre, iki mevkidaşın heyetler arası görüşmesinde, Daçiç, iki ülkenin cumhurbaşkanları arasındaki üst düzey ilişkilerin her alana sirayet ettiğini belirtti.

Parlamentolararası dostluk gruplarının çalışmalarını önemsediğini dile getiren Daçiç, Bosna Hersek, Sırbistan ve Türkiye’nin dostluğunun, bölgeye huzur ve istikrar sağladığını söyledi.

Read Previous

TBMM Başkanı Şentop, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Daçiç ile görüştü

Read Next

TURKOVAC acil kullanım onayı aldı