Cumhuriyet Savcılığı’ndan 30 kişiye suç duyurusu

Makedonya Cumhuriyeti Cumhuriyet Savcılığı bugün 27 Nisan 2017’de meclis olaylarına karışan 30 kişi için suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Başsavcısı Lyubomir Yoveski bugün düzenlediği basın toplantısı ile, Makedonya Cumhuriyeti Cumhuriyet Savcılığı’nın bugün 27 Nisan 2017 tarihindeki meclis olaylarına karışan 30 kişi için Üsküp 1. Asliye Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Başsavcı Yoveski, 30 kişiden 28’inin Ceza Kanunu 313. maddesi “anayasal düzen ve güvenlik için terör tehdidi” suçlamasıyla ve diğer iki kişi aynı suça yardım ve yataklık suçlamasıyla yargılanmalarının talep edildiğini belirtti.

Cumhuriyet Başsavcısı Lyubomir Yoveski, davalıların Makedonya Cumhuriyeti’ nin anayasal düzenini ve güvenliğini şiddet eylemiyle tehdit ettiğini ve bunun vatandaşlar arasında bir güvensizlik ve korku duygusu yarattığını ifade etti.

Hatırlanacağı üzere mecliste 27 Nisan’da yapılan oturumda VMRO-DPMNE ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki taraflar arasında gerginlik yaşanmış, yeni meclis başkanının seçilmesine yönelik planlanan oturum ertelenmişti.

Oturum ertelenmesine rağmen mecliste çoğunluğu elinde bulunduran SDSM öncülüğündeki siyasi partiler, Arnavut Partisi Demokratik Bütünleşme Birliğinden (BDİ) Talat Caferi’yi Meclis Başkanı seçmişti.

“Ortak bir Makedonya İçin” adlı sivil toplum örgütü yanlısı protestocular, Caferi’nin Meclis Başkanı seçilmesinin ardından meclis önünde toplanırken bir grup binaya girerek bazı milletvekilleri ile basın mensuplarını rehin alıp darp etmişti.

Olaylarda aralarında milletvekili, polis ve basın mensuplarının da bulunduğu 100’e yakın kişi yaralanmıştı.

Read Previous

Başbakan Yıldırım Bosna Hersek’e gidecek

Read Next

Ankara’da Yunanistan Milli Günü resepsiyonu düzenlendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *