Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili adayları için imza toplama süreci başladı

Kuzey Makedonya’da Devlet Seçim Komisyonu (DSK) takvimine göre, cumhurbaşkanı adayları ve milletvekili adayları için imza toplama süresi bugün başlıyor ve 8 Mart’a kadar devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı aday listesini sunan kişinin bir seçmen grubu olması durumunda, Seçmen Listesinde kayıtlı seçmenlerden en az 10.000 imzanın toplanması gerekirken, cumhurbaşkanı aday listesini sunan kişinin milletvekili olması durumunda, Milletvekillerinden en az 30 imza toplanması gerekiyor.

Şu ana kadar kamuoyunda bilinen adaylar Arnavut muhalefet bloğundan Arben Taravari, Levica’dan Bilyana Vankovska ve bağımsız aday Velo Markovski.

Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan son isim de Makedonya için Sivil Seçenek (GROM) partisi Genel Başkanı ve Karpoş Belediye Başkanı Stevçe Yakimovski oldu.

Henüz adaylarını açıklamasalar da iktidardaki SDSM’nin cumhurbaşkanı adayının mevcut cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Demokratik Bütünleşme Birliği’nin (BDİ) adayının Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’nin adayının da Prof. Dr. Gordana Silyanovska Davkova olması bekleniyor.

Read Previous

İsrail polisi cuma namazında Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişini engelledi

Read Next

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal Kosova’da