Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ilk günde en çok imzayı BDİ adayı Osmani topladı

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DSK), 25 Şubat 2024’ten itibaren web sitesinde, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adayı için girişimde bulunan her bir dilekçe sahibinin toplanan imza sayısına ilişkin günlük bilgi paylaşımında bulunacağını duyurdu.

Devlet Seçim Komisyonu (DSK) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Devlet Seçim Komisyonu günde bir kez her dilekçe sahibi için alınan imza sayısının ayrı ayrı dökümünü yapar ve düzenli olarak günceller. Şu anda, DSK bölge dairelerinde ve ofislerinde, cumhurbaşkanı adayı olmak için girişimde bulunan on bir dilekçe sahibi, adaylık için imza topluyor.” ifadelerine yer verildi.

DSK’ya göre, imza toplanmaya başlanan ilk günde BDİ adayı Buyar Osmani 3.261 imzayla en fazla imzayı topladı, onu 1.594 imzayla ZNAM (Bizim Makedonya için Biliyorum) adayı Maksim Dimitrievski ve 1.105 imzayla Levica (Sol) adayı Bilyana Vankovska Cvetkovska takip etti.

23 Şubat 2024 itibarıyla adaylık dilekçesi sunan her kişi için toplanan imza sayısı aşağıdaki gibidir:

1. Velo Markovski – 98

2. Bilyana Vankovska Cvetkovska – 1105

3. Tome Nikoloski – 0

4. Buyar Osmani – 3261

5. Gospodin Popovski – 0

6. Maksim Dimitrievski – 1594

7. Stevço Yakimovski – 658

8. Gorgi Manaskov – 21

9. Arben Taravari – 1

10. Mersiha Smailovik – 0

11. Zorica Cvetkovska – 0.

Dün başlayan imza toplama süreci her gün sabah 08.00’den akşam 20.00’ye kadar kesintisiz olarak devam edecek ve son gün olan 8 Mart’ta ise saat 00.00’a kadar toplanacak.

İmza toplama işlemi, DSK’nin 34 yerel yönetimin genel merkezinde bulunan tüm bölgesel birimlerinde ve ofislerinde ve yetkili noterler önünde gerçekleştirilmektedir.

Cumhurbaşkanlığı aday listesini sunan kişinin bir seçmen grubu olması durumunda, Seçmen Listesindeki kayıtlı seçmenlerden en az 10.000 imza toplanması gerekirken, cumhurbaşkanı adayı listesini sunan kişinin milletvekili olması durumunda, Milletvekillerinden en az 30 imza toplaması gerekiyor.

Read Previous

İsrailliler, hükümetin istifası ve erken seçim talebiyle sokaklara döküldü

Read Next

Bayraktar AKINCI C ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi