Cumhurbaşkanı Radev, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 15 Mayıs Pazar günü başlayan üç günlük Almanya ziyaretinde bulunuyor.

Radev, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve ülkenin Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmelerin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Almanya, Bulgaristan’ın kendi topraklarında Rus petrol ithalatı yasağının yürürlüğe girmesinin ertelenmesi talebine tam bir anlayış gösteriyor” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı, “Doğal gaz tedarikinde kaynak ve güzergah çeşitlendirmesi ile ilgili olarak yeni sözleşmeler yapılarak gerekli altyapıyı oluşturmak zaman ve emek gerektirecektir. Daha da önemlisi, Rus petrol ithalatı yasağının yürürlüğe girmesinin Bulgaristan için istisna yapılması konusunda Alman tarafından tam bir anlayış ve destek görüyoruz” dedi.

Daha önce Bulgaristan hükümeti, Rusya’dan petrol ithalatına yönelik pan-Avrupa ambargosunu desteklemeyeceğini açıkladı. Ambargo, Ukrayna’ya karşı kışkırtılmamış askeri saldırganlığı nedeniyle Rusya’ya karşı yeni bir yaptırım paketinin parçası olarak tartışılıyor.

Ambargoyu uygulamak için son tarihler konusunda tavizler verilen tek ülkeler Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya oldu. Yeniden gözden geçirilen yaptırım önerisine göre, Macaristan ve Slovakya mevcut anlaşmalar kapsamında boru hatlarından 2024’ün sonuna kadar Rus petrolü alabilecek, Çek Cumhuriyeti için son tarih ise Haziran 2024’dir.

Diğer tüm AB ülkelerinde Rusya’dan petrol satın alma yasağı 6 ay sonra, petrol ürünleri satın alma yasağı ise 8 ay sonra yürürlüğe girecek.

Radev’in, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier’in daveti üzerine gerçekleştirdiği Almanya ziyareti, başlangıçta 2020 için planlanmıştı, ancak Covid-19 salgın durumu nedeniyle ertelendi. Steinmeier, Nisan 2019’da Radev’in davetlisi olarak Bulgaristan’ı ziyaret etmişti.

Kircaalihaber

Read Previous

Kosova’da demiryolları modernize edilecek

Read Next

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic’ten Sırbistan’ı kızdıracak açıklama