Cumhurbaşkanı Pendarovski, Türkiye’nin yeni Üsküp Büyükelçisi Ulusoy’un güven mektubunu kabul etti

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Türkiye’nin yeni Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy’un güven mektubunu kabul etti.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, güven mektubunun teslim töreninde yaptığı konuşmada, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun süredir devam eden geleneksel dostluğa sahip olduğunu vurguladı ve karşılıklı destek ve saygıyla şekillenen mükemmel ikili ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin 90’lı yılların başında bağımsızlığını kazanmasından bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği ve bugün de devam eden genel destekten dolayı şükranlarını dile getirdi.

Bugün NATO müttefikleri olarak iki ülkenin özellikle bölgeyi de etkileyen çalkantılı dönemlerle karşı karşıya olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Pendarovski, terörle, organize suçla, yasa dışı göçle, siber tehditlerle mücadelede işbirliği, güven ve koordinasyonun önemine dikkat çekti.

Büyükelçi Fatih Ulusoy konuşmasında, Türkiye’nin Kuzey Makedonya ile paylaştığı karşılıklı saygı, güven ve iş birliğine dayalı ortaklığa değer verdiğini vurgulayarak, Makedonya’yı Balkanlar’da önemli bir ortak olarak gördüğünü sözlerine ekledi.

Büyükelçi Ulusoy, ortak kültürün hem ikili hem de çok taraflı ilişki ve işbirliğinin ayrıcalıklı düzeyde sürdürülmesine olanak sağladığını vurguladı.

Ulusoy, yüzyıllardır bu iklimde varlığını sürdüren, Kuzey Makedonya’nın kalkınması ve refahı için çalışan Türk toplumunun yanı sıra buradan Türkiye’ye göç eden Türk vatandaşlarının da en büyük destekçileri olduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Ulusoy, Kuzey Makedonya’nın çok kültürlü ve çok etnikli yapısıyla toplumların barış içinde bir arada yaşaması açısından tüm Balkanlar’da örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Türkiye’nin yeni büyükelçisi Ulusoy’a, büyükelçilik görevini yerine getirirken iyi şanslar ve sağlık diledi.

Read Previous

KKTC için Tayvan-Kosova modeli önerisi

Read Next

Ali Ahmeti: Türk parti ve oluşumlarla da görüşüyoruz