Cumhurbaşkanı Pendarovski, Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı Al Şeyh’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı Abdullah bin Muhammed Al Şeyh’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Toplantıda, dostluk ve karşılıklı anlayışla karakterize edilen ikili ilişkilerin gelişmesinden duyulan memnuniyet dile getirilirken, iki ülke arasındaki iş birliğinin son yıllarda yoğunlaştığı ve bunun her iki tarafın çok sayıdaki faaliyetleriyle de doğrulandığı vurgulandı.” denildi.

Açıklamada, “Ayrıca muhataplar, Ortadoğu’daki mevcut durum ve Suudi Arabistan’ın Arap dünyasındaki önemli konumu bağlamında görüş ve bilgi alışverişinde bulundu. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kuzey Makedonya’nın Suudi Arabistan Krallığı’nın Orta Doğu bölgesindeki istikrar çabalarındaki rolünü takdir ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Pendarovski aynı zamanda Avrupa’nın yanı sıra Orta Doğu ve bölgedeki tüm güvenlik meselelerinde Kuzey Makedonya’nın AB’nin tutumuyla uyumlu olduğunu ve politikalarını AB ve NATO ortak ülkeleriyle koordine ettiğini vurguladı.” ifadelerine yer verildi.

Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik iş birliği de ele alınırken, Cumhurbaşkanı Pendarovski Riyad’da düzenlenecek EXPO 2030 için Al Şeyh’i tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, “EXPO 2030, Kuzey Makedonya ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilere katma değer sunacak ve enerji, turizm, tarım ve gıda işleme, emlak, sanayi gibi çeşitli alanlarda Makedonya ekonomisini etkileyecek.” dedi.

Read Previous

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda 2 göçmen ölü bulundu, 18 göçmen kurtarıldı

Read Next

Trabzonspor, Yunan futbolcu Kourbelis’i Fatih Karagümrük’e kiraladığını duyurdu