Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, ülkeye çalışma ziyaretinde bulunan Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu’yu kabul etti.

Görüşmede, dostluk ve karşılıklı saygıya dayalı, yapıcı ve açık bir siyasi diyalog ile karakterize edilen ikili ilişkilerin geneli hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Pendarovski, Romanya’nın hem siyasi hem de ekonomik olarak daha da ilerleyeceğine olan güvenini dile getirdi.

Pendarovski, Romanya’nın Makedonya’nın Avrupa dosyasına verdiği güçlü desteğin yanı sıra bölge ülkelerinin Avrupa entegrasyon sürecine verdiği dinamizm için teşekkür etti ve Kuzey Makedonya’nın zorluklara rağmen bu stratejik hedefe ulaşma kararlılığını sürdürdüğünü vurguladı.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Pendarovski, özellikle bugün AB’nin Batı Balkanlar’a genişlemesinin Avrupa için bir güvenlik önceliği olduğunun aşikar olduğunu ve Avrupa projesinin tamamlanmasının kıta için uzun vadeli barış ve refahı sağlamanın anahtarı olduğunu ifade etti.

Romanya’nın Avrupa Birliği üyeliğinin 15. yıldönümünü kutlayan Cumhurbaşkanı Pendarovski, ülkenin Birliğe üyeliğin getirdiği dönüştürücü gücün bir örneği olduğunu söyledi.

Önceki Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt’i kabul etti

Sonraki Haber

Saraybosna’da, Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusunun 30. kuruluş yıl dönümü kutlandı