Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Güvenlik Konseyi’nin bugün düzenlediği oturumda ülkede olağanüstü halin (OHAL) devam etme kararının alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Pendarovski 18 Mart tarihinde getirilen 30 günlük OHAL kararından sonra, ülkede koronavirüsün etkisi devam etmesi neticesinde OHAL’in 30 gün daha uzatılması kararının getirileceğini açıkladı.

Tüm ülkede yeni OHAL kararıyla ilgili Cumhurbaşkanı Pendarovski, “Son OHAL kararı bugün bitiyor ve 30 günlük süresini doldurmasıyla bugün son buluyor ve anayasal temeli olmadığı için bu karar hukuki yöntemle getirilemeyecek. Dolayısıyla bugün tüm ülkede 30 günlük OHAL için yeni kararı ben getireceğim.” dedi.

Pendarovski ayrıca, sadece bizim değil, tüm dünyanın bu virüsle birlikte daha uzun bir zaman yaşamaya alışması gerektiğini vurgulayarak, ekonominin normale dönüştürlmesi için hükümeti desteklediğini belirtti.

Hristiyanların Paskalya bayramı ve müslümanların Ramazan ayı orucuyla ilgili ise Pendarovski, “Bu yıl klise, herkes için geçerli olan kurallara uymak zorundadır. Bu dönem hepimizin çok daha yüksek bir hedefi var, insanların hayatını korumak. Bir hafta içinde, OHAL şartları altında Ramazan orucu başlayacak. Bir şeyin net olması gerekiyor, krizi sadece birlik olup atlatabiliriz.” şeklinde konuştu.

Din mensubiyetleri arasında ayırım olmayacağını ve herkese eşit davranılacağını belirten Cumhurbaşkanı Pendarovski, Papa’nın dini ritüelleri tek başına yapmasını ve müslümanların kutsal topraklarda, Mekke ve Medine’de ibadethanelerin kapandığı örneklerini vererek, kuralların hem Makedonya Ortodoks Kilisesi, hem İslam Birliği için hem de diğer dini birlikler için aynı seviyede geçerli olduğunun altını çizdi.

Başbakan Oliver Spasovski, Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani ve Sağlık Bakanı Venko Filipçe ise dün koronavirüs testinde pozitif çıkan Kumanova Belediye Başkanı Maksim Dimitrievski ile yakın geçmişte temasta bulundukları için bugün oturuma katılmadı.

Önceki Haber

OHAL kararı için Güvenlik Konseyi oturumu başladı

Sonraki Haber

Sağlık Bakanı Filipçe ve üst düzey hükümet yetkilileri kendilerini tecrit etti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − eighteen =