Kuzey Maekdonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, ülkenin NATO’ya üyeliğinin yıldönümü vesilesiyle NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşme sırasında, iki muhatap NATO’nun rolü ve gelecekteki güvenlik sorunları, bölgesel istikrar ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin dış politika öncelikleriyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, ülkenin NATO güvenlik sertifikası gerektiren ülkedeki yetkililerin sertifikasyonu sürecinde NATO Güvenlik Ofisi’nden aldığı destekten dolayı şükranlarını dile getirdi.

Her iki muhatap, bunun son derece önemli bir süreç olduğu ve hem Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin güvenliği hem de İttifak’ın güvenliği için hayati önem taşıyan tüm gerekli segmentlerde devam etmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin barış ve istikrarı desteklemeye hazır olduğu ve kararlılığını yineleyerek, ülkenin bölgede ve ötesinde NATO liderliğindeki uluslararası barışı koruma misyonlarına aktif olarak katkıda bulunmaya devam edeceğini vurguladı.

İki muhatap, geçen yıl Mart ayından bu yana tam üye olduğumuz NATO’nun geleceğini belirlemesi gereken NATO 2030 belgesini de görüştü.

Önceki Haber

MATÜSİTEB Genel Başkanı Emin’den Üsküp Türk Çarşısı esnafına “Nüfus Sayımı” ziyareti

Sonraki Haber

Son 24 saatte 1.422 yeni vaka, 33 ölü