Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski Milli Güvenlik Konseyi (MGK) toplantısı ardından açıklamalarda bulundu.

Milli Güvenlik Konseyi (MGK) 8. Oturumu’nda ciddi bir soruna dönüşebilecek tüm durumlar ve özellikle yeni bir göçmen dalgasının izlendiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, “Konsey, ülke ve bölgedeki durumun istikrarlı olduğu ve toprak bütünlüğümüz ile egemenliğimizin tehlikede olabileceğine dair hiçbir gösterge olmadığı sonucuna vardı.” ifadelerini kullandı.

Şu anda karşı karşıya kalınan en büyük krizin koronavirüs salgını olduğunu kaydeden Pendarovski, koronavirüsün tüm sektörlere girdiğini, sağlığa ve ekonomiye zarar verdiğini, ancak şimdiye kadar devlet güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığını vurguladı.

MGK toplantısının ikinci gündem maddesinin Kuzey Makedonya’daki 5G Teknolojisi olduğunu kaydeden Pendarovski, NATO üyesi olarak İttifak protokollerine uymak zorunda olunduğunun altını çizdi.

Pendarovski, bu konu ile ilgili şu ana kadar ülkede bu tür yükümlülükler ve ihtiyaçlar olmadığı için bir dizi kanunun değiştirilmesi gerekeceğini ve elektronik haberleşme yasası, savunma alanında kamu alımları yasası gibi yasalarda değişikliklere gidilmesi gerektiğini söyledi.

MGK toplantısına Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve konseyin daimi üyelerinin yanı sıra İstihbarat Teşkilatı Müdürü Erold Musliu, Ulusal Güvenlik Ajansı Başkanı Viktor Dimovski, Teknik Operasyon Ajansı Müdürü Zoran Angelovski ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ordusu Genelkurmay Başkanı Korgeneral Vasko Gjurcinovski de katılacak.

Önceki Haber

Rabotniçki Hentbol Takımı’nda 16 koronavirüs vakası

Sonraki Haber

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakası sayısı 32 milyonu aştı