Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Meclis’te yaptığı yıllık konuşmasında, öncelikle en değerli şey olan sağlığın korunması gerektiğini daha sonra tüm sorunlara çözüm aranacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski geçen yıl millet olarak, en yaşlı vatandaşın bile hatırlamadığı en büyük çileden geçildiğini belirterek, “Çok büyük bir bedel ödedik, 2 bin 100’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetti, birçok aile sonsuza dek mutsuz kaldı.” dedi.

Kovid-19 salgını sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi ve toplantı salonunda bulunanları virüse savaşı kaybeden 2 bin 169 vatandaş için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Salgınla mücadelede ön saflarda yer alan doktorlara, sağlık personeline ve tüm vatandaşlara teşekkür eden Pendarovski, “Onlar, beklenmedik bir şekilde bağımsızlığımızın en zor yıllarından biri haline gelen ve pratikte, insanlığın ve dayanışmanın unutulmuş kategoriler olmadığını ve onlarca yıllık zorlu yaşamın ve yıllar süren acılı geçişin bizi insanlıktan çıkarmadığını günlük olarak gösteren 2020’nin gerçek kahramanlarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Salgının, ülkedeki herkes için bir ayılma anı olması ve aramızdaki mükemmel meşru siyasi, etnik ve insani farklılıklara bakılmaksızın, bilinmeyen bir düşmanla karşı karşıya kalan ulusun birleşmesine yol açması gerektiğini kaydeden Pendarovski, “Bir yandan bunu başardı, bir yandan da maalesef mevcut çelişkileri güçlendirdi, toplumdaki bölünmeleri genişletti ve sağlık ve siyasi krize ek olarak ekonomiyi baltalayan kurumsal zayıflıkları ortaya çıkardı.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, önümüzdeki yılın başında sıkıyönetim ve olağanüstü hal kanunlarının hazırlanmasına ve tüm kriz yönetim sisteminde reform yapılmasına yönelik yasal çerçeveye katkıda bulunması gereken bir kamuoyu tartışması başlatacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski Meclis’te yıllık konuşmasını yaparken, ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE milletvekilleri taşıdıkları pankartlarla çıkıp salonu terk etti.

VMRO DPMNE milletvekilleri, “Kimlik satılıyor, Stevo susuyor” ve “Benim Cumhurbaşkanım değil” yazılı pankartları taşıdı.

Önceki Haber

Kovid-19 pandemisinde yeni umut: Aşılar

Sonraki Haber

West Bromwich Albion, Hırvat teknik adam Slaven Bilic ile yollarını ayırdı