Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Meclis’te yıllık konuşmasını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin Meclis’te yaptığı konuşma Sofya’daki otobüs kazasında vefat edenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Hukukun üstünlüğü ve sorumlulukta seçici olmamak, özellikle bu ülkede adaletin olabileceğine inanmayan gençler arasında yaygınlaşan sosyal ilgisizliği ve hayal kırıklığını aşmanın en iyi yolu olduğunu söyledi.

Birçok araştırmanın hemşehrilerimizin göçünün büyük ölçüde sadece varoluşsal nedenlerden değil, aynı zamanda yaşam kalitesinden de kaynaklandığını doğruladığını kaydeden Pendarovski, “İnsanlar adaletin olduğu, hem en zenginlerin hem de en güçlülerin yasaları çiğnemekten sorumlu tutulduğu ülkelere gidiyor, tıpkı hayatın çeperine itilen insanlar gibi.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Ülkedeki cezasızlık kültürü vatandaşlar arasında hayal kırıklığı yaratıyor”

Düzene saygı duyanların aksine, düzene saygı duymayanların ayrıcalıklı kılınmaması gerektiğini kaydeden Pendarovski, “Ne yazık ki, ilgili tüm kamuoyu araştırmalarının, ülkede cezasızlık kültürünün hüküm sürdüğü vatandaşlar arasında artan bir his olduğunu kanıtlaması özellikle hayal kırıklığı yaratıyor.” diye konuştu.

Kurumlara olan güveni yeniden tesis etmenin tek yolunun, suç şüphesinin olduğu her durumda yasal bir sona ulaşmak olduğunu belirten Pendarovski, “45 vatandaşımızın hayatını kaybettiği büyük otobüs kazası, bu tür vakaların sadece sonuncusu. Bu ve önceki bazı davalar makul bir süre içinde mahkeme kararı almazsa, vatandaşların güvensizliği daha da artacaktır.” ifadelerini kullandı.

– “Savunma ve güvenliğe yatırım yapmaya bağlı kalmalıyız”

NATO üyeliğinin, hem eski hem de yeni güvenlik tehditleriyle daha iyi başa çıkılmasına yardımcı olduğunu söyleyen Pendarovski, “Sağlık ve enerji krizleri farklı bir dizi bütçe öncelikleri için baskı yapıyor olsa da, savunma ve güvenliğe yatırım yapmaya bağlı kalmalıyız çünkü bunlar diğer tüm sosyal sektörlerin işleyişinin temelidir.” dedi.

Bu yıldan örneklerle, savunmaya yatırım yapmanın, zor durumlarla başa çıkmak ve tamamen farklı alanlara yatırım yapmak anlamına geldiğinin deneyimlenebileceğine dikkat çeken Pendarovski, “Batı savunma, güvenlik ve istihbarat sistemlerinde halihazırda devam etmekte olan bir sonraki büyük reform, hibrit ve siber/siber tehditlerle ve bunların en acil yönü olan dezenformasyonla daha iyi başa çıkmaktır. Pandemi bize kamuoyu üzerinde dezenformasyonun ne kadar güçlü olabileceğini gösterdi. Avrupa Birliği’nden ve Batı İttifakının bir düzine üyesinden ikili bazda tıbbi ekipman ve aşı yardımının açık ara en büyük olduğunu kanıtlayan tüm kesin istatistiklerin aksine, vatandaşlar arasındaki genel algı, Batı Balkanlar’ın müttefiklerimiz tarafından unutulduğu yönünde.” değerlendirmesinde bulundu.

– Okullarda medya okuryazarlığını teşvik etmeye başlamalıyız

Ulusal çıkarımızın en kısa zamanda sistematik bir şekilde vatandaşların, özellikle de ilk ve orta dereceli okullardaki gençlerin medya okuryazarlığını teşvik etmeye başlaması olduğuna inandığını ifade eden Pendarovski, “dijital nesiller küreselleşmenin çocukları, internette büyüdüler ve yanlış bilgilerin ilk kurbanı olmamak için onları tanımayı bilmeleri gerekiyor. Aksi takdirde sosyal ağlarda kendi kendini peygamber ilan eden kişiler dünyanın en büyük beyinleriyle olan savaşı kazanacak ve birçok vatandaşımızı bilim ve sağduyu yerine komplo teorilerine inandıracaktır.” diye konuştu.

AB müzakere süreci ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Pendarovski, “Avrupa için sadece adli ve bürokratik reformlar değil, kültürel yatırımlarımız da önemli olduğundan, hakim olan unutkanlık ve dikkatsizlik kültürüne karşı ne yaptığımızı kendimize sormamızın zamanı geldi. Avrupa Birliği kendine has sosyo-kültürel gelişime sahip ülkelerden oluşur, oraya kökeni olmayan ağaç gibi, kimsenin ülkesi gibi üye olunmaz.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan ile sorunun çözümü noktasında aceleci davranılmaması gerektiğini belirten Pendarovski, bu çapta bir meydan okumayla karşı karşıya kalındığında, acele etmek her zaman en iyi müttefik olmadığını, bunun yerine vatandaşların yaşam kalitesinin bağlı olduğu evde kilit reformlar üzerinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin Meclis’te yaptığı yıllık konuşmasında Meclis Başkanı Talat Caferi, Başbakan Zoran Zaev, milletvekilleri ve bakanlar da bulunuyor.

Önceki Haber

Bakan Soylu, Hırvatistan’dan iadesi sağlanan eserlere ilişkin basın toplantısında konuştu

Sonraki Haber

Priştine havalimanında sahtecilikten 3 kişi gözaltına alındı