Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Kraliçe 2. Elizabeth için düzenlenen cenaze törenine katıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in resmi cenaze töreni, dünya genelinden çok sayıda üst düzey devlet yetkilisinin katılımıyla tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde yapıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth için düzenlenen resmi cenaze törenine Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarvoski ve eşi Elizabeta Gorgievska katıldı.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, dün İngiltere Kralı 3. Charles tarafından Buckingham Sarayı’nda üst düzey devlet yetkilileri için düzenlenen resepsiyona katıldı.

Kraliçe Elizabeth’in tabutu, MSİ 11.47’de askeri geçit töreniyle cenaze merasiminin yapılacağı başkent Londra’daki tarihi Westminster Abbey Kilisesi’ne taşındı.

Kraliçe’nin naaşı St. George Şapeli’ne defnedilecek

Törenin ardından Kraliçe Elizabeth’in üzerinde tacının yanı sıra çiçeklerin bulunduğu tabutu, Hyde Park’ın girişindeki Wellington Arch’a ve oradan da defnedileceği Windsor’a götürülecek.

Buradaki geçit törenin ardından ise Windsor Kalesi’ne getirilecek olan Kraliçe 2. Elizabeth’in naaşı, kaledeki St. George Şapeli’ne nakledilecek ve özel aile töreniyle defin işlemi burada gerçekleşecek.

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth, 8 Eylül’de yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını kaybetmişti.

Read Previous

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge: Yeni bir varyant görülmezse Kovid-19 salgını yakın zamanda bitebilir

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, ABD Başkanı Biden ile görüştü