Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Slovenya’daki Brdo-Brioni Süreci Zirvesi’ne katılıyor.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, zirve öncesinde Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milnaovik ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile yapılan görüşmede Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kuzey Makedonya’nın Slovenya’nın Batı Balkanlar ile AB genişleme politikasına olan kararlılığına ve desteğine büyük değer verdiğini, ayrıca Slovenya Cumhurbaşkanlığı’nın Avrupa Konseyi ile birlikte gündeminin en önemli öncelikleri arasında yer alacağının duyurulmasına büyük önem verdiğini vurguladı.

Kuzey Makedonya’nın müzakere sürecini başlatmak için ilk hükümetler arası konferansa hazır olduğuna dikkat çeken Pendarovski, “Kuzey Makedonya, ülkede reformların daha hızlı uygulanmasını sağlayacak olan dış politika hedefini, yani AB’ye tam üyelik hedefini karşılama kararlılığını sürdürüyor.” dedi.

İki cumhurbaşkanı ayrıca KOVID-19 salgını ile ilgili durumu ve bunun sonuçlarını ele aldı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovik ile gerçekleşen görüşmede ise Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kuzey Makedonya’nın AB üyeliği için katılım müzakerelerini başlatma kararının verildiği Avrupa Birliği Konseyi’nin altı aylık Hırvatistan başkanlığı sırasında onaylanan, Avrupa hedeflerine verilen güçlü ve sürekli destekten ötürü teşekkür etti.

Toplantıda Kuzey Makedonya ve diğer Batı Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonu, bölgenin refahının yanı sıra kalıcı istikrarına da katkı sağlayacağı vurgulandı.

Önceki Haber

Bulgaristan, Avrupa Halk Sağlığı Haftası’na katılıyor

Sonraki Haber

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı’ndan Netanyahu’ya tepki