Cumhurbaşkanı Pendarovski, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) temaslarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski bugün Abu Dabi’de Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı ve Abu Dabi Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi.

Görüşmede, ikili ilişkilerin derinleştirilmesi, ekonomik iş birliğinin derinleştirilmesi olanakları, güncel uluslararası ve bölgesel meseleler ile her iki ülkenin dış öncelikleri ve siyasi durumları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, kendisini Birleşik Arap Emirlikleri’nin yeni cumhurbaşkanı olarak atanmasından dolayı tebrik etti ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ortak taahhütlerimiz olarak bölgesel ve küresel barış ve güvenliği korumaya bağlı kalacağına olan güvenini dile getirdi.

İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin olumlu gelişimini teyit eden görüşmede, iyi siyasi diyaloğun, çok taraflı işbirliğinin ve karşılıklı saygının gelecekte de aynı dinamiklerle devam edeceği ve bunun sonucunda birçok ortak çıkar alanında somut işbirliğine yol açacağı beklentisi dile getirildi.

Pendarovski, Kuzey Makedonya’nın Birleşik Arap Emirlikleri ile ekonomik işbirliğini ve ticareti geliştirmeye olan ilgisini vurguladı.

İş toplulukları arasındaki işbirliğini teşvik etmek ve teşvik etmek için cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki yasal çerçevenin iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı ve çeşitli alanlarda ikili anlaşmalar ve anlaşmalar akdedilmesi için girişimleri teşvik etti.

Üsküp-Abu Dabi direkt uçuş hattının kurulmasının ele alındığı toplantıda, BAE’nin Kuzey Makedonya ve Batı Balkanlar bölgesi için stratejik öneme sahip yatırım ve altyapı projelerini destekleme girişimleri memnuniyetle karşılandı.

Pendarovski, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptığı resmi ziyaretin bir parçası olarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nin şehitleri ve kahramanları için çiçekler bıraktığı ve saygılarını sunduğu Onur Vahası Wahat Al Karama’yı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Birleşik Arap Emirlikleri’nin görkemli mimari eserlerinden biri olan ve yapımında Pirlepe’den gelen malzemelerin kullanıldığı Şeyh Zayed Ulu Camii’ni de ziyaret etti.

Read Previous

Bakan Çavuşoğlu, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ile görüştü

Read Next

Polonya Adalet Bakanı belinde silah taşırken görüntülendi