Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Ukrayna ziyareti kapsamında dün Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Toplantıda muhataplar, Avrupa Birliği genişleme süreci bağlamındaki en son gelişmelerin yanı sıra Makedonya’nın kilit reform alanlarında kaydettiği ilerleme ve ilk hükümetler arası konferansı düzenleme olanakları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, yakın gelecekte ilk hükümetler arası konferansın düzenlenmesinin Kuzey Makedonya için kilit bir öncelik olduğu görüşünü yineleyerek, Avrupa Birliği’nin Batı Balkanlar ile ilişkileri ilerletme çabalarını hızlandırması gerektiğini vurguladı.

Pendarovski, ikili meselelerin hiçbir ülkenin Avrupa Birliği yolunda kaydettiği ilerlemeye değer verilmesine engel olmaması gerektiğini ve bu bağlamda ülkemiz için bir çözüm aranması gerektiğini bir kez daha teyit etti.

Ayrıca iki muhatap, Avrupa Birliği’ndeki ve ülkemizdeki duruma değinerek Afganistan’daki gelişmeler hakkında görüş ve bilgi alışverişinde bulundu.

Önceki Haber

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Göç akınlarının kısıtlanması Türkiye ve Yunanistan’ın yararına

Sonraki Haber

Fenerbahçe Kuzey Makedonyalı öğretmenleri ağırladı