Cumhurbaşkanı İvanov Bulgaristan Başbakanı Borisov ile bir araya geldi

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, dün Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi için Bulgaristan’a giden Makedonya Cumhurbaşkanı George İvanov ile görüştü.

Yapılan temaslarda Başbakan Borisov, komşu Makedonya’da durumla ilgili kaygılarını dile getirdi. Başbakan, “Makedonya’nın iyi bir dostu olarak Bulgaristan iki ülke arasında samimi ilişkiler kurulmasından yanadır ve bu da kaygıların açıkça ortaya konulmasını gerektirir. Bu durumdan çıkış yolunun ancak tüm siyasi güçler arasında diyalog kurulması, tüm vatandaşların yararına gerekli reformların yapılması ve yapılan anlaşmalara uyulmasıyla bulunacağını düşünüyoruz” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Cumhurbaşkanı İvanov, Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa entegrasyon sürecine yeni bir ivme kazandıracak olan iyi komşuluk ve işbirliğe ilişkin ikili sözleşmeyle ilgili müzakerelerin hızlı bir şekilde tamamlanmasından yana olduklarını ifade ettiler. İkisi bir sürü konuyu ele aldılar. Onların arasında mülteci krizi, Yakın Doğu, Batı Balkan ülkelerinin entegrasyonu da bulunuyor.

Borisov, Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa-Atlantik entegrasyonunu desteklemeye devam eden ülkemizin tutarlı pozisyonunu dile getirdi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov, “Tüm Batı Balkan ülkelerinin geleceğinin AB’nde olduğu kanaatindeyiz. Makedonya Cumhuriyeti’ne Avrupa Birliği ve NATO’ya üyelik yolunda önemli ilerleme kaydetmesi için edindiğimiz deneyime dayanarak, somut konuları ele alıp uzman yardımında bulunmaya hazır olduğumuzu doğruluyoruz” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Veseli, Türk ve Boşnak milletvekilleriyle buluştu

Read Next

En uzun resim sergisiyle rekor kırdılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *