Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Şaka yapmıyorum…’ sözleri Yunanistan’da nasıl yankılandı?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik sert sözleri büyük yankı uyandırdı.

İzmir Seferihisar’da gerçekleştirilen Efes-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerini izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik sert sözleri, Yunanistan’da endişeyle karşılandı ve büyük yankı uyandırdı.

Yunan radyo ve televizyon kanallarında, Erdoğan’ın Yunan adalarıyla ilgili konuşurken “Şaka yapmıyorum, ciddi söylüyorum” ifadeleri, “gerginliği tırmandıran bir söylem” şeklinde yorumlanarak ön plana çıkartıldı.

Erdoğan konuşmasında, “Yunanistan’ı gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası anlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz” dedi.

“Yunanistan’ı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hamlelerden uzak durmaya, aklını başına almaya davet ediyoruz. Kendine gel. Türkiye adaların silahlandırılması konusunda uluslararası anlaşmaların kendine tanıdığı hakları kullanmaktan geri durmayacaktır” diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Miçotakis herhalde adalara turistik çıkarma yapıyor. Bununla bir yere varmak mümkün değil…Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez ama kendi hakkını hukukunu da kimseye çiğnetmez.”

‘GÖRÜŞ AYRILIKLARIMIZ TEHDİTLERLE GİDERİLEMEZ’

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili olarak, “Aramızdaki görüş ayrılıkları tehditlerle giderilemez” dedi.

Hükümet sözcüsü Yannis İkonomou ise “Tehdit söylemlerini serinkanlılık ve kararlılık ile yanıtlıyoruz” ifadesini kullandı.

“Yunanistan’ın Suriye olmadığına” dikkat çeken Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ise Yunanistan’ın egemenlik haklarını sonuna kadar koruyacağını söyledi. Panagiotopoulos, “Buna yeltenecek olanlar pişman olacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen ay Başbakan Kiryakos Miçotakis’i, “Benim için artık Miçotakis diye birisi yok” sözleriyle eleştirmesi sonrası Ankara-Atina hattında ilişkiler gerginleşmişti.

Ege adalarının silahlandırılması konusunun sürekli gündeme getirilmesi ve Erdoğan’ın “Adalar silahlardan arındırılamazsa Türkiye’nin uluslararası anlaşmaların tanıdığı yetkilerini kullanmaktan geri durmayacağı” yönündeki sözleri ise Yunan hükümet çevrelerinde “Türkiye’nin herhangi bir Yunan adasına çıkma olasılığının pandoranın kutusunun açılması anlamına geleceği ve bunun bir çılgınlık olacağı” şeklinde değerlendiriliyor.

Yunanistan’da siyaset yorumcularının çoğu, “Türkiye’de yaklaşan seçimlerle bağlantılı olarak ekonomik krizin, yükselen enflasyonun ve hayat pahalılığının Türk halkına unutturulmak istendiği” görüşünde.

Ege’deki Türk kıyılarına sadece 1,5 kilometre ötede, en yakın Yunan adası olan ve Türk turistlerin yoğun şekilde ziyaret ettiği Samos (Sisam) adası karşısındaki Seferihisar’da gerçekleştirilen EFES 2022 tatbikatının “bir adaya askeri çıkarma” senaryosuna dayalı olması, Yunan basınında “Yunanistan’a gözdağı verildiği” şeklinde yorumlanıyor.

Yunan ordusu da tatbikatla birlikte teyakkuza geçti.

BBC

Read Previous

Romanya ve Bulgaristan Tuna Nehri üzerinde 5 yeni köprü kurmayı planlıyor

Read Next

Prizren İnovasyon ve Eğitim Parkı için 11 milyon avro