Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye bir tebrik mektubu gönderdi.

Kurti’yi Başbakanlık görevi vesilesiyle kutlayan Erdoğan, Hükümette KDTP’ye de yer verilmiş olmasını, Türk Toplumunun öncelik ve beklentilerine itina gösterilmesi olarak değerlendirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, tebrik mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Başbakan,

Hükümetinizin Kosova Parlamentosunda 22 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen güvenoylamasıyla göreve başladığını büyük bir memnuniyetle öğrenmiş bulunuyorum. Bu vesileyle, Zat-ı Alilerine, Türk Milleti ve şahsım adına samimi tebriklerimle, kardeş Kosova halkının refah ve mutluluğuna yönelik çabalarınızın başarısı için en iyi dileklerimi iletiyorum.

Ülkelerimiz arasındaki geleneksel ve köklü dostluğun Zat-ı Alilerinin görev süresi içerisinde daha da gelişeceğine içtenlikle inanıyorum.

Hükümetinizde, Kosova Türk Toplumuna Parlamentoda ayrılan iki sandalyeyi kazanan Kosova Demokratik Türk Partisi’ne (KDTP) de yer vermiş olmanızı, Türk Toplumunun öncelik ve beklentilerine itina göstereceğinizin bir göstergesi olarak değerlendiriyorum.

Önümüzdeki dönemde de Türkiye, her zaman olduğu gibi, kardeş Kosova halkıyla her alanda dayanışma içinde olacaktır.

Diğer yandan, sizin de endişelerinizin bulunduğunu bildiğim, Kudüs’te açıldığı duyurulan Kosova Büyükelçiliği konusunun Hükümetiniz tarafından ilgili BM kararları ve Uluslar arası hukuk çerçevesinde gözden geçirilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.

Bu vesileyle, sağlık ve mutluluğunuz ile dost ve kardeş Kosova halkına refah ve esenliği için en iyi dileklerimi yinelerim.”

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’da Kovid-19 vaka sayısı hızla artıyor

Sonraki Haber

Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye stratejik öneme sahip bir ülke