Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Altepe’ye Kritik Görev

2009-2017 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Recep Altepe, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olarak atandı.

31 Mart‘ta gerçekleştirilecek yerel seçimler adım adım yaklaşırken, Bursa’da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’ın talebi doğrultusunda gerçekleşen görevlendirme neticesinde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 8 yıl hizmet veren Recep Altepe, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararı ile Altepe, yerel yönetimlerdeki iş ve işlemlerin daha düzenli ve verimli yürütülmesinin sağlanması için Ankara’da görev yapacak.

RECEP ALTEPE KİMDİR?

1959’da Bursa’da doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Recep Altepe, 1983 yılında kendi işini kurarak kalorifer, buhar kazanı imalatı, ısıtma-soğutma tesisatı ve proje işleri yaptı. Siyasete 1989 yılında Refah Partisi İl Yöneticisi olarak giren Recep Altepe, 1994’te aynı partinin İl Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı görevine geldi.

Fazilet Partisi döneminde bir yıl süreyle Genel Merkez Müfettişliği görevini sürdürdü.

1994 yılı yerel seçimlerinde Bursa Büyükşehir ve Yıldırım Belediyesi Meclis Üyelikleri ile BUSKİ Genel Kurul Üyeliğine seçildi. Altepe, 1999 yılındaki seçimlerde tekrar seçilerek üst üste iki dönem bu görevleri yürütme imkânı buldu. Bu görevler sırasında yurt içi ve yurt dışı gezilere, çalışmalara katıldı.

Ayrıca Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Meclislerinin; Bütçe ve Mali İşler, İmar ve Ulaşım Komisyonlarında görev yaptı. Recep Altepe, 2004 yılı yerel seçimlerinde AK Parti’den Osmangazi Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 yılı yerel seçimlerinde halkın büyük teveccühü ile AK Parti’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Altepe, 30 Mart 2014 seçimlerinde yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bu göreve iki dönem üst üste seçilen ilk başkan unvanı aldı.

Evli ve üç çocuk babası olan Altepe, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliğinin de başkanlığını yapmasının yanı sıra Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki tarihsel bağların güçlendirilmesi için birçok hizmet ve girişimde bulundu.

Read Previous

YTB Başkanı Eren, Bosna Hersek’in Türkiye Büyükelçisi Alagiç’i kabul etti

Read Next

Yıldırım Ağanoğlu’nun “Sultan II. Abdülhamid’den Günümüze Sancak ve Priyepolye” kitabı çıktı