Cumhurbaşkanı Erdoğan: DAİŞ çıkardığı petrolü Esed’e satıyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde muhtarlarla bir araya geldi.

Erdoğan yaptığı konuşmada, “DAİŞ çıkardığı petrolü Esed’e satıyor, Esed’e. Destek verdiğiniz Esed’le bunları konuşun. Oraya satıyor. Parayı oradan alıyor, para kaynağı da belli zaten. Biz bu noktaya gelmek istemezdik. DAİŞ’in hem silah, hem finans gücünün arkasında illa bir yer aranacaksa ilk bakılacak yer Esed rejimi olmalıdır, onunla birlikte hareket eden ülkeler olmalıdır. 120 ülke tarafından Suriye halkının gerçek temsilcisi olarak kabul edilen muhalif grupları hedef alanlar, doğrudan DAİŞ’e destek vermektedirler” ifadelerini kullandı.

“DAİŞ’le Türkiye’den başka ciddi olarak mücadele eden ülke neredeyse yok”

DAİŞ’le Türkiye’den başka ciddi olarak mücadele eden ülke neredeyse olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye bu örgütü, 2005 yılında eski isimleriyle ‘terör örgütü’ olarak tanımıştır. 2013 yılından itibaren de yeni ismiyle aynı şekilde ‘terör örgütü’ olarak kabul ettiğimiz bu yapıyla mücadelemizi kesintisiz şekilde sürdürdük, sürdürüyoruz. Dolayısıyla ülkemizin DAİŞ’le ilgili tutumu öteden beri nettir. Burada bir soru işareti yoktur. Kimsenin ülkemizin DAİŞ’le mücadelesini tartışma konusu yapma, bu konuda bizi töhmet altında bırakma hakkı yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’ye, güya ‘DAEŞ ile mücadele’ adı altında askeri güç taşıyan ama bugüne kadar DAEŞ’e neredeyse hiçbir zarar vermeden sadece rejime karşı mücadele eden ılımlı grupları hedef alanların gayesi ortadadır” diyerek, “Ülkenin ve milletin mukadderatını ilgilendiren konularda başkaları gibi düşünenler, başkaları gibi tavır alanlar, kökünden ve değerlerinden kopmuş mankurtlardır, bunu böyle biliniz” şeklinde konuştu.

“Siz sadece Türkmen kardeşlerimizi, Suriye vatandaşlarını öldürüyorsunuz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün iki insani yardım götüren tırın bombalandığını, 3 kişinin şehit edildiğini, 7 kişinin de yandığını belirterek, “Bütün bunlarla beraber dünyaya ‘biz DAİŞ’le mücadele ediyoruz’. Kusura bakmayın, DAİŞ’le mücadele filan ettiğiniz yok. Siz, sadece Lazkiye’nin kuzeyini boşaltmak için rejimle el ele oradaki maalesef Türkmen kardeşlerimizi, Suriye vatandaşlarını öldürüyorsunuz. DAİŞ’le mücadele adı altında ülkede faaliyet gösteren diğer terör örgütlerini destekleme yanlışına düşenler de var” dedi.

Kaynak: AA

Read Previous

Yasadışı Telefon Dinlemeleri Dosyası Özel Savcılığa Gidecek

Read Next

Selmani: Önerilerde Korkulacak Ne Var, Müzakereler Niye Gizli

One Comment

  • It’s really great. Thank you for providing a quality article. There is something you might be interested in. Do you know baccarat online ? If you have more questions, please come to my site and check it out!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *