Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Balkan ülkeleri ziyaretinde ilk durak olarak Saraybosna’ya hareket edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu yıl Bosna Hersek ve Hırvatistan’la diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30’uncu yılını idrak ettiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, Balkanların istikrarı, gelişmesi ve Avrupa-Atlantik yapılarıyla bütünleşme sürecini destekleyen bir politika izliyoruz. Köklü tarihi, beşeri ve kültürel bağlarımızın bulunduğu bu coğrafyayla irtibatımızı güçlü tutarken, gerilimlerin de önüne geçmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, THY, TRT ve belediyelerin hayata geçirdikleri projelerle bu coğrafyanın kalkınmasına destek verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haziran ayında faaliyete geçen TRT Balkan haber platformunun, bölge dillerinde yaptığı yayınlarla önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi.

Devlet kurumlarının yanı sıra sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyasının da gurur verici işlere imza atmasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin, dengeli ve adaletli tutumunun da bu coğrafyadaki tüm halklar tarafından takdirle karşılandığına şahit oluyoruz. Bu duruşumuzu önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak “TUR” ile TSİ 10.50’de, Balkan turunun ilk durağı Bosna Hersek’e hareket etti.

Erdoğan’ı, Esenboğa Havalimanı’ndan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Valisi Vasip Şahin ve diğer yetkililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da Bosna Hersek’e gitti.

TCCB/AA

Read Previous

Kosova Polisi’nin 23. kuruluş yılı

Read Next

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Hırvatistan Büyükelçisi oldu