Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani’yi kabul etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani dün Ankara’ya geldi.

Barzani, resmi programında olmamasına rağmen ilk ziyaretini MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yaptı.

Barzani, daha sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi. Erdoğan-Barzani görüşmesi 1 saat 10 dakika sürdü. Kabulde, terörle mücadelenin ve bu konudaki işbirliğinin, bölgenin istikrarı açısından da önemli olduğu vurgulandı.

DAEŞ’LE MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ ve PKK da dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele hususunda Türkiye’nin kararlılığına değinerek, DAEŞ’le mücadele konusunda uluslararası koalisyona sağlanan katkılar üzerinde durdu. Erdoğan ve Barzani ayrıca Türkmenler, Kürtler ve Arapların bölgede uyum ve barış içinde yaşamalarını teşvik için özen gösterilmesinin yanı sıra Irak’ın huzuru açısından mezhep çatışmasını körükleyici tutumlardan kaçınılması gerektiğine dikkati çekti.

FİDAN IRAK’A GİDİYOR

Başbakan Davutoğlu’nun Barzani ile görüşmesi ise 1,5 saat sürdü. Barzani’yi Çankaya Köşkü’nde kabul eden Davutoğlu, ziyaretin son gelişmeler bağlamında çok özel anlam kazandığını ifade etti.

Davutoğlu,“Irak’ın iyiliği, istikrarı, huzuru bizim için önemlidir. Özellikle de Irak Kürdistan Bölgesi’nin ve Erbil’in istikrarı bizim için stratejik bakımdan hayatidir” dedi. “Irak’taki mevcudiyetimiz, bu bölgenin istikrarını temin etmek içindir” ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti: “Çünkü DAEŞ ile komşu olmak istemiyoruz. DAEŞ ile komşu olmamak için de Erbil’in güçlü olması lazım. Bunun için her türlü desteği hem Irak hem de Irak Kürdistan Bölgesi’ne vereceğiz. Tam böyle tartışmaların olduğu bir dönemde sizi ağırlamak bizim için çok önemli. Herkes için önemli mesaj niteliğinde. Ben Irak Başbakanı İbadi’ye de bir mektup yazdım, son gelişmelerle ilgili kanaatimi paylaştım. Yarın da Feridun Bey ve Hakan Bey MİT Müsteşarımız, Bağdat’a gidecekler. Her halükarda Irak için ve sizler için her zaman teröre karşı, her türlü desteği vereceğimizden emin olabilirsiniz.”

GÖRÜŞMEDE 3 BAYRAK

Başbakan Davutoğlu, Sincar’da DAEŞ’e karşı kazandıkları zafer dolayısıyla Barzani’yi tebrik etti. Davutoğlu, “Bizim kaderimiz ortak. Aramızdaki sınırlar ayıran değil, birleştiren sınırlar olması lazım. Biliniz ki biz her zaman sizin yanınızda olacağız” şeklinde konuştu. Çankaya’daki görüşmeye damga vuran ise ilk kez IKBY bayrağının yer alması oldu. Durum, Irak ve Rusya’ya en güçlü mesaj olarak yorumlandı.

BEŞTEPE’DE BİR SAAT ON DAKİKA KRİTİK GÖRÜŞME

Erdoğan, Mesut Barzani’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü.

TÜRKMENİSTAN’A ZİYARET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık’ta Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gidecek. Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Aşkabat’ta düzenlenecek Tarafsızlık Konferansı’na katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’la da görüşmeler yapması bekleniyor.

SANCAR’A HEDİYE GÖNDERDİ

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliğinde, Nobel Ödülü alan Prof. Aziz Sancar onuruna resepsiyon verildi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönderdiği çay ve kahve takımını Sancar’a hediye etti.

davutoglu

Başbakan Davutoğlu’nun Barzani’yi kabulünde bayrak ayrıntısı dikkat çekici mesaj olarak bölgesel Kürt medyasında geniş yer aldı.

Kaynak: Star Gazetesi

Read Previous

İvanov: İçinde Bulunduğumuz Dönem Soğuk Savaş Dönemini Hatırlatmaktadır

Read Next

Helsinki Komitesi: Makedonya İnsan Haklarında Sınıfta Kaldı

2 Comments

  • The assignment submission period was over and I was nervous, casinocommunity and I am very happy to see your post just in time and it was a great help. Thank you ! Leave your blog address below. Please visit me anytime.

  • Congratulations on a successful article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *