Cumhurbaşkanı Davkova, Ulusal Görme Engelliler Birliği temsilcilerini kabul etti

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gordana Siljanovska Davkova, bugün Görme Engelliler Ulusal Birliği temsilcilerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gordana Siljanovska Davkova, bugün Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Görme Engelliler Ulusal Birliği’nden, başkan Zarko Selkovski ve birlik üyeleri Irena Bojmalieva ve Lupco Vanevski’den oluşan bir heyeti kabul etti.

Toplantıda, Ulusal Görme Engelliler Birliği temsilcileri, Başkan Siljanovska Davkova’ya mevcut faaliyetleri ve görme engelli kişilerin haklarının korunması ve Makedon toplumunun tüm kesimlerine dahil edilmeleri yönünde gelecekteki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Birlik temsilcileri, ülke genelinde tamamen veya kısmen görme engelli 2.600’den fazla kişiyi bir araya getirdiklerine dikkat çekerek, Ulusal Görme Engelliler Birliği’nin aralarında Balkan Danışma Kurulu’nun da bulunduğu çok sayıda uluslararası kuruluşun üyesi olduğuna dikkat çekti.

Siljanovska Davkova, görme engelli kişilerin haklarının geliştirilmesi konusunda farkındalığın ancak sendika ile ilgili devlet kurumları arasındaki yakın işbirliği sayesinde artırılacağını söyledi.

Muhataplar, bu insanların yaşam standartlarının iyileştirilmesinin yanı sıra uygun eğitim, sağlık, kültür ve spora erişimlerinin kolaylaştırılmasının gerekli olduğu konusunda mutabakata vardı.

Read Previous

Başbakan Mickoski hükümet heyetiyle birlikte ABD’ye resmi ziyarette bulunuyor

Read Next

Valbon Limani, Gostivar Belediye Başkanvekili olarak seçildi