Cumhurbaşkanı Davkova, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanović ile telefonda görüştü

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gordana Siljanovska Davkova, bugün Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanović ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, iki ülkenin geleneksel ortaklığı derinleştirmenin yanı sıra bölgesel iş birliğini güçlendirme yönündeki kararlılığı doğrulanırken, cumhurbaşkanları ikili ilişkilerin dostane, açık meselelerden uzak, sürekli siyasi diyalog ve yapıcı işbirliği ile devam ettiğini değerlendirdi.

İki muhatap NATO içindeki işbirliğini sürdürme yönündeki isteklerini ifade etti ve Cumhurbaşkanı Siljanovska Davkova, Hırvatistan’a Makedonya’nın Avrupa entegrasyonuna verdiği ilkeli destekten dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Siljanovska Davkova ve Başkan Milanović bölgesel ve çok taraflı işbirliği, ülkemizin Avrupa perspektifleri ve bölgedeki durum hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede ayrıca Hırvatistan’daki Makedon toplumunun ve Makedonya’daki Hırvat topluluğunun konumu da ele alındı. Her iki ülkede de azınlıkların haklarının üst düzeyde olduğu ve her iki tarafın da bu hakların daha da ilerletilmesi için tam hazırlıklı olduğu değerlendirildi.

Read Previous

Kosova’nın “Kurtuluş Günü” kutlanıyor

Read Next

Yarından itibaren sıcak hava dalgası nedeniyle vatandaş ve işverenlere uyarı yapıldı