Cumhurbaşkanı adaylarının kampanyaya kadar işlem hesaplarından para harcamasına izin verilmiyor

Kuzey Makedonya’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde adayların seçim kampanyası başlayana kadar işlem hesaplarından para harcamasına izin verilmiyor.

Cumhurbaşkanlığı adaylıkları halihazırda onaylanmış olup, Seçim Kanununda yapılan değişikliklere göre, aday listelerinin onaylandığı andan 4 Nisan’da seçim kampanyasının başlamasına kadar, seçim kampanyasına yönelik işlem hesabından para harcayamıyor.

seçimlere katılan adaylar, onaylanmış aday listelerinin ve seçim programlarının tanıtımı için halka açık bir etkinlik düzenleme hakkına sahip.

Seçim Kanunu’nun 69-a maddesinde ayrıca seçim kampanyasının, seçim kampanyasına katılan tarafından düzenlenen halka açık toplantılar ve diğer halka açık etkinlikler, posterlerin kamuya açık olarak sergilenmesi, halka açık yerlerde video sunumları, seçim medyası ve internet sunumu, dağıtım olarak kabul edildiği belirtilmektedir. Basılı materyallerin yayınlanması ve onaylanmış adayların yetkili seçim makamları ve programları tarafından kamuya sunulması gerektiği belirtiliyor.

Yasanın 2. fıkrasında kampanyanın seçim gününden 20 gün önce başladığı ve birinci ve ikinci tur oylamalarda seçim gününden önce ve seçim gününde 24 saat seçim sessizliği olması gerektiği ifade ediliyor.

7 Cumhurbaşkanı adayının sıra sayısı ve oy pusulalarının görünümü, kuranın DSK’da yapılması gereken 28 Mart’tan önce bilinecek.

Read Previous

YTB Başkanı Abdullah Eren Kosova’da

Read Next

Dünyanın geleceği için çözüm buzulların gizeminde aranıyor